Makaleler

Published on Ağustos 5th, 2023

0

Eva-Maria Buch anısına | Ali Çarman


Eva-Maria Buch, yoldaşlarını tutuklanmaktan korumak için mahkemede makaleyi kendisinin yazdığını iddia etti….

Almanya ve insanlık, Hitler faşizmi dönemi en karanlık yılları acı bedeller ödeyerek yaşadı. Toplama kamplarının yanı sıra adı öne çıkmış bir cezaevi (Berlin-Plötzensee) varki unutulması mümkün değil.

Faşistler, Berlin-Plötzensee cezaevinde 12 yıl boyunca toplam 2 800 den fazla kişiyi idam veya giyotinle katlettiler. Bu rakamın yarısı faşizme karşı direnişte yakalanan insanlardır.

İdam edilenlerin birisi de Eva Maria Buch’tur. 31 Ocak 1921’de Berlin’de doğan Eva, 18 yaşında iken faşizme ve savaşa karşı mücadeleye katıldı. Buch, 1941 ve 1942 yıllarında bir kitapçıda çalışırken Wilhelm Guddorf ile tanıştı ve onun aracılığıyla Kızıl Şapel grubu ile temas kurdu.

Bir çok görevi sakıncasız yerine getirdi. John Sieg, Wilhelm Guddorf ve Martin Weise grubu tarafından yayınlanan “Die innere Front-İç Cephe” dergisini Fransızca’ya çevirerek Almanya’ya sürgün edilen işçiler ve Fransız savaş esirleri için erişilebilir hale getirdi. Broşürde silah fabrikasında zorla çalıştırılan işçilere hitaben, yaptıkları bombalarla parçalanacak olanların kendi akrabaları olduğunu daima hatırlamaları gerektiği belirtiliyordu.

Eva-Maria Buch: 1 Şubat 1943’de tutuklandı. En ağır işkenceler görmesine rağmen arkadaşlarını ele vermedi. Hitler’in askeri mahkemesi Eva ile birlikte direniş grubunun diğer kırk yasadışı savaşçısını ölüme mahkum etti…

Eva-Maria Buch, yoldaşlarını tutuklanmaktan korumak için mahkemede makaleyi kendisinin yazdığını iddia etti. 

Komünist olarak devlet düşmanlığı gösterdiği ve Katolik sapkınlığı ile suçlanan Eve-Maria Busch, 5 Ağustos 1943’te, resmi olarak belirlenen infaz tarihinden bir gün önce Berlin-Plötzensee de idam edildi.

Anılarına saygıyla….


Ali Çarman – 05.08.2023

Tags:


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑