Feminizm

Published on Temmuz 7th, 2024

0

Feminist kadınlar Gever’de: Kayyımlara hayır diyoruz

Kürt kadınlarla dayanışmak için Kurdistan’a gelen Feminist kadınlar, Gever Belediyesi önünde kayyım atamalarını protesto ederek, “Kayyımlar kamu kaynaklarını kadınlara sınır bildirmek için harcıyor. Kayyımlara hayır diyoruz” dedi.

Feminist kadınlar, bizi dizi temaslarda bulunmak için geldikleri Kurdistan’da ziyaretlerin sürdürüyor. Colemêrg’in Gever Belediyesi’ni (Hakkari Yüksekova) ziyaret eden kadınlara, Tewgera Jinen Azad (TJA), Barış Anneleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) eşlik etti. Heyeti, Gever Belediye Eşbaşkanı Şadiye Kırmızıgül ve belediye meclis üyeleri karşıladı. Belediyeyi ziyaretin ardından kadınlar belediye önünde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Feministler kayyıma hayır diyor” pankartı açıldı.

Basın metnini Feminist kadınlar adına Ezgi Karakuş okudu.

Karakuş, Feminist kadınlar olarak birkaç hafta önce Amed ve Êlih belediyelerini ziyaret ettiklerini hatırlatarak, “Kayyım aynı zamanda feminist bir meselesidir. Bunu Amed ve Elîh’te açıkça gördük. Çünkü kayyımlar kamusal alanın kadınlar için özgürce, eşit, şiddetten uzak nefes alabileceği yerler olup olmayacağına karar veriyor. Ayrıca, sürekli kayyım ihtimalinin dillendirilmesi, Amed’te dans etkinliği yapanlara, havuza girenlere tekbirle ve faili meçhul tehdidiyle saldıran Hizbullah zihniyetinden açıkça güç alıyor ve onu palazlandırıyor. Kayyım yönetimi altında belediyeler, evlilik teşvikinin, kadınları ikincil sayan eşitsiz ‘değerler’ eğitiminin, hayatımızın sınırını çizmeye kalkan ‘Aile Vizyon Belgesi’nin’ birincil uygulama mekanı oluyor. Kamu kaynakları kadınlara hizmet vermeye değil, sınır bildirmeye akıtılıyor” diye konuştu.

‘KAYYIMLAR KÜRTLERİN GELECEĞİNDEN ÇALIYOR’

Kayyım zihniyetinin kadın düşmanı, doğa düşmanı ve emek düşmanı politikanın somut bir yansıması olduğunu söylen Karakuş, “Bir yandan da kayyımlar, Kürt halkının cebinden, bugününden, geleceğinden çalıyor. Mesela kadınların her gün evde ücretsiz çalıştığı bu dünyada, birtakım erkeklerin çalışmadan ücret almayı kendinde hak görmesini sağlıyor. Kayyım yönetimi altında Diyarbakır Bağlar Belediyesi çalışanlarının hiç işe gelmeden maaş aldığını, bu nedenle işten çıkarılınca da seçilmiş eş başkan Leyla Ayaz’ı yüzsüzce hedef göstermeye koyulduklarını gördük” sözlerini kullandı.

‘HEP BİRLİKTE KAYYIMA HAYIR DİYORUZ’

Karakuş, kadınlar olarak iradelerinin yok sayılmasına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ederek, “Cizre Belediye Eşbaşkanı Güler Tunç’a ‘Kadındır diye konuşmaya hakkı yok’ diyen o polis amiri hepimize bir biçimiyle tanıdık geldi. Kadın isen konuşmaya, Kürt isen seçtiğin tarafından yönetilmeye hakkın olmadığına inandırmaya, bunu kanıksatmaya çalışıyorlar. Ama bizim susmaya hiç mi hiç niyetimiz yok. Hakkari’de, belediye meclisinin resmi başkan olarak seçtiği eşbaşkan Viyan Tekçe’nin yerine vali atanmasını asla kabul etmiyoruz. Hakkari’nin bugün meşru belediye başkanı Viyan Tekçe’dir. Kayyım politikalarının bizim için ne anlama geldiğini biliyoruz. Bu ziyaretimizin de ilk durağı yine halk iradesi hiçe sayılarak kayyım atanmış ve son seçimle yeniden kazanılan Gever oldu. Hep birlikte kayyıma hayır diyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama, “Jin, jiyan, Azadî’ ve “Bijî berxwedana Colemêrg” sloganlarıyla son buldu.

COLEMÊRG’TE AÇIKLAMA

Feminist Kadınlar, Gever Belediyesi’ni önündeki açıklama ardından Wan’dan Colemerg’e “İradeye saygı” yürüyüşçülerini Devrimci Gençlik Köprüsü’nde karşıladı. Ardından Feminist kadınlar Colemêrge geçti. Feminist kadınları Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe ve meclis üyeleri karşıladı. Kadınlar, ardından il merkezinde bulunan Heykel Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya TJA, DEM Parti Colemêrg il örgütü, belediye eşbaşkanı ve meclis üyeleri katılırken, kadınlar “Feministler kayyıma hayır diyor” pankartı açtı.

TJA aktivisti Sinem Seven, 3 dönemdir Colemêrg belediyesine kayyımın atandığını hatırlatarak, “Kayyım atanmasının en büyük sebeplerinden birinin Colemêrg’in Kurdistan’ın bir şehri olmasıdır. Yıllardan beridir kayyımların eliyle Colemêrg’de yürütülen özel savaş politikaları kayyımların geldiği noktayı gösteriyor” dedi.

Ardından feminist kadınlar adına açıklamayı İlgi Kahraman yaptı. Kayyım politikalarına karşı sessiz kalmayacaklarını belirten Kahranan, “Bu nedenle bugün Hakkari’de belediye meclisinin resmi başkan olarak seçtiği Eşbaşkan Viyan Tekçe’nin yerine vali atanmasını asla kabul etmiyoruz. Nasıl Antalya Kepez’de tutuklanan belediye başkanı yerine belediye meclisinin seçtiği kişi başkan olduysa, Colemêrg’te de bugün meşru Belediye Başkanı Viyan Tekçe’dir. Tüm kadın kurumlarını, muhalif kurumları ve belediye başkanlarını da başkan olarak Viyan Tekçe’yi tanımaya, ziyaret etmeye, Colemêrg halkının ve Colemêrg kadınların iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Açıklama, ‘Jin jiyan azadî’ ve ‘Biji berxwedana Colemêrg’ê’ sloganlarıyla son buldu. (MA)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑