Belgesel

Published on Haziran 19th, 2024

0

‘Kanun Hükmü” belgeseli Güney Almanya’da seyircisiyle buluştu

Belgesel, gösterildiği tüm şehirlerde ilgiyle izleniyor. Güney Almanya’nın Nürnberg, Augsburg ve Ulm şehirlerinde gösterilen belgesel, 21-30 Haziran tarihlerinde sırasıyla Almanya’nın Duisburg, Berlin ve Hamburg, İsviçre’nin Zürih ve Hollanda’nın Rotterdam ile Beverwijk kentlerinde gösterilecek.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

15 Temmuz Darbesinin ardından, bir gecede Tayyip Erdoğan tarafından çıkarılan bir kararname ile yüzbinlerce kamu çalışanı hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmıştı. Kanun Hükmü belgeseli, bu hukuksuzluğa karşı mücadeleyi anlatan önemli bir yapıt.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen belgesel gösterimlerde, yönetmen Nejla Demirci de söyleşi için hazır bulunuyor.

Belgeselin çekildiği süre içinde gözaltı ve tehditlerle engellenmek istendi. Çekimler tamamlandıktan sonra festivallerden men edilen belgeselin gösterimi hukuksuz olarak engellendi. Anayasa Mahkemesinin ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında belgeselin gösterime girmesinde sakınca görmemesine karşın, iktidar tarafından yasaklandı. Uzun soluklu bu emeği göz önünde ATİK, dayanışmayı güçlendirmek, mücadeleyi canlı tutmak ve uluslararası arenaya taşımak düşüncesiyle belgeseli, Avrupa’da toplamda dokuz alanda gösterime sunuyor.

Almanya’nın Nürnberg, Augsburg ve Ulm alanlarında kitlesiyle buluştu. ATİK adına yapılan açılış konuşmalarında etkinliğin ve dayanışmanın önemi yasakçı fikirlere karşı mücadele ve faşist uygulamalara geçit vermemek için sanatsal emeği destekleyerek filimi buraya taşımaya karar verdiklerini anlattı. Filmin izlenmesinin ardından Yönetmen Nejla Demirci ile film üzerine söyleşiler gerçekleşti.

Gösterimler Avrupa’da devam ediyor

Almanya’da büyük ilgiyle karşılanan belgesel, gelen istek üzerine Avrupa’nın çeşitli kentlerinde de gösterilecek

Belgesel, bu hafta sonu Duisburg, Berlin ve Hamburg kentlerinde ve 28-30 Haziran tarihlerinde de sırasıyla İsviçre’nin Zürih ve Hollanda’nın Rotterdam ile Beverwijk kentlerinde gösterilecek…

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑