Sömürgecilik

Published on Kasım 20th, 2023

0

Kemikleri ailesine 7 yıl sonra verildi

Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 2016 yılında Nisêbîn’de yaşamını yitiren Bahar Göktekin’in kemikleri ailesine 7 yıl sonra teslim edilip köyünde yeniden toprağa verildi.

Mêrdîn’nin Nisêbîn (Mardin-Nusaybin) ilçesinde, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 2016 yılının Nisan ayında yaşanan bir çatışmada yaşamını yitiren YPS’li Bahar Göktekin (Roza) kemikleri ailesine 7 yıl sonra verildi. Göktekin’in cenazesini alabilmek için Temmuz 2016’da yaşadıkları Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesine bağlı Karamûs köyünden Nusaybin Devlet Hastanesi’ne gelen aile fertlerinden DNA örneği alındı. Aradan geçen zaman içerisinde çocuklarının cenazesini almak için 3 defa Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunan aile, hiçbir sonuç alamadı.

7 yıl sonra aileye ulaşan yetkiler, alınan DNA örneğinin uyuştuğunu belirterek Göktekin’in Amed’in Rêzan (Bağlar) ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’na defnedilmiş olan cenazesini teslim alabileceklerini söyledi.
Geçtiğimiz hafta kent merkezine gelen aileye işlemler tamamlanmadığı gerekçesiyle cenazeleri verilmedi.

Dün yeniden aranıp cenazelerini alabilecekleri söylenen aile, mezarlığa gelerek çocuklarının kemiklerini teslim aldı. Köylerine doğru yola çıkan aileyi köyün girişinde Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) yöneticileri ve yurttaşlar karşıladı.

Göktekin’in kemikleri dini vecibelerin yerine getirilmesi ardından “Şehit namirin” sloganlarıyla defnedildi.

Mezarlıkta kısa bir konuşma yapan MEBYA-DER Eşbaşkanı Mehmet Emin Kılıç, Kürt sorununda çatışmalı süreçlerin gençlerin yaşamlarını yitirmesine neden olduğunu belirterek, bu sorun çözüme kavuşuncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti. (MA)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑