..." /> Liz Truss kimdir?

İngiltere

Published on Eylül 7th, 2022

0

Liz Truss kimdir?


Boris Johnson’ın istifası sonrası yerine seçilerek Başbakan olan eski Dışişleri Bakanı Liz Truss, işçi ve mülteci düşmanı açıklamalarıyla Muhafazakar Parti’de yükselişini garantilemiş, başa geldikten sonra ise İngiltere’de giderek yaygınlaşan grevleri bastırma ve mültecileri Ruanda’ya gönderme planını genişletme sözü vermişti.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti (Tories) lideri Boris Johnson’ın istifası sonrası yeni parti lideri ve dolayısıyla Başbakan seçilen Liz Truss, bugün Kraliçe 2. Elizabeth’ten görevi devralacak. Avrupa’da yükselen faşizan eğilimlerin son temsilcisi Liz Truss, emek ve mülteci düşmanı politikalarını halkçı kılıflara sokarak Muhafazakar Parti’de yükselişini garantiledi.

THATCHER HAYRANI
Eski Dışişleri Bakanı Truss’ın saldırgan neoliberal politikaların öncüsü olarak bilinen “Demir Leydi” Margaret Thatcher’a büyük bir hayranlık duyduğu ve pek çok ziyarette kıyafetlerine kadar Thatcher’ı kopyaladığı biliniyor. Öte yandan Truss, Johnson’ın istifası sonrasında dahi onu desteklemeye devam eden sayılı Muhafazakar Partiliden biri. Truss’ın başa gelmesiyle, İngiltere halkı Johnson hükümeti politikalarında çok bir değişiklik olmayacağını düşünüyor.

İngiltere’de enflasyon son yılların zirvesi yüzde 10.1’e gelmişken, çeşitli vergi kesintilerinde bulunacağını söyleyen Truss’ın enflasyon artışıyla patlak veren enerji krizine karşı somut bir çözümü ve programı bulunmuyor. Truss, pek çok basın toplantısında sadece enerji krizine karşı “hızlı ve şok edici” bir çözüm bulacağını söylemekle yetindi.

‘GREVLER HALKA ZARAR VERİYOR’
Ülkenin dört bir yanında enflasyon artışı ve ücretlerin erimesiyle patlak veren grevler silsilesi, Truss’ın önündeki en büyük zorluklardan biri. Yaz boyu farklı dönemlerde greve çıkan on binlerce demiryolu, liman ve posta işçisi, hükümetten ücretlerde somut bir iyileştirme beklerken, Liz Truss yaptığı açıklamalarda grevlerin halka zarar verdiğini iddia ederek, başa gelir gelmez somut yasalarla grevleri engelleyeceğini itiraf etmişti. Truss’ın provokatif açıklamalarına tepki gösteren binlerce işçi grevleri sürdürürken, sağlık ve eğitim gibi çeşitli alanlarda da grev tartışmaları giderek yaygınlaşıyor.

‘RUANDA POLİTİKASINI YAYGINLAŞTIRACAĞIM’
Dışişleri Bakanlığı yapan Liz Truss’ın mülteci düşmanlığı da pek çok kez kamuoyunda büyük tartışma konusu oldu. Son olarak Truss’ın, İngiltere hükümetinin göçmenleri Ruanda’ya gönderme politikasına dönük eleştirilerin de yer aldığı Dışişleri Bakanlığı’nın senelik “insan hakları ihlalleri” raporunun yayınlanmasını geciktirmeye çalıştığı ortaya çıkmıştı. Truss, kampanya döneminde yaptığı açıklamalarda da, Ruanda’ya geri gönderme politikasını desteklediğini ve başa geldiğinde uygulamayı yaygınlaştırıp geliştireceğini söylemişti.

İSRAİL DESTEKÇİSİ
Truss, ağustos başında İsrail’in Filistin’e düzenlediği hava saldırılarıyla 15’i çocuk 45 sivili katletmesine ilişkin yaptığı açıklamada ise İsrail’i savunarak, “İngiltere İsrail’in kendini savunma hakkının yanındadır” ifadelerini kullanmıştı. Daha önce de Truss’ın Dışişleri Bakanlığı’nda Filistin’e destek veren bürokratları uzaklaştırdığı ve antisemitizmle suçladığı ortaya çıkmıştı. (ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑