İngiltere

Published on Temmuz 7th, 2024

0

Londra’da “Hasta tutsaklara özgürlük, Tecrite karşı mücadele” şiarıyla eylem

İngiltere’nin başkenti Londra’da “Hasta tutsaklara özgürlük, Tecrite karşı mücadele” şiarıyla eylem düzenlendi.

Londra’da, Tutsakların Sesi Platformu (TSP), NADEK ve UPOTUDAK’ın ortak çağrısıyla Woodgreen Kütüphanesin önünde eylem düzenlendi.

Tayyip Erdoğan şefliğindeki sömürgeci faşist rejim, 20 Temmuz 2015’de Suruç katliamı ile ve ardından Güney Kürdistan’ı bombalayarak yürürlüğe koyduğu Çöktürme Planı’nın bir parçası olarak, tutsaklara yönelik tecrit ve baskıyı boyutlandırıyor.

Hapishanelerde çıplak arama, linç girişimleri, süngerli oda, işkence, cinsel taciz, tehdit, hakaret gibi şiddet pratikleri devam ettiği gibi infaz yakmalar, tahliye geciktirmeleri, yayın yasakları, iletişim cezaları, görüşçü yasakları da tecrit sisteminin farklı biçimleri olarak uygulanıyor. Tutsak kadınlara yönelik cinsel şiddet hücre cezaları ile birlikte uygulanarak gizlenmeye çalışılıyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük mutlak tecrit üç yıldır kesintisiz sürüyor.

Yapılan konuşmalarda, hasta tutsaklar, tecrit ve zindanlardaki hak gasplarına karşı tutsakların sesi olmaya, onların haklı taleplerini sahiplenmeye ve kitlelerin daha fazla duyarlı olmaya çağrıldı.

İngilizce ve Türkçe pankartların ve dövizlerin taşındığı, bildirin dağıtıldığı eylem boyunca faşist şeflik rejiminin zindanlardaki katliamcı ve yasakçı politikaları teşhir edildi, “Hasta tutsaklara özgürlük!” talebi dile getirildi, tecrite karşı mücadelenin daha da büyütülmesi çağrısı yapıldı.

ECEVİT PİROĞLU’NA ÖZGÜRLÜK!

Eylemde Tutsakların Sesi Platformu (TSP), NADEK ve UPOTUDAK tarafından  yapılan ortak açıklamada, “Ecevit Piroğlu derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑