Kadın

Published on Temmuz 31st, 2020

0

Münih’te GKB’den gösteri

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden ayrılma girişimine karşı Münih Göçmen Kadınlar Birliği şehir merkezinde gösteri yaptı.

Tülin Çokdeğerli (Münih)

Son dönemlerde artan kadın cinayetleri ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden ayrılma çabalarına karşı Münih Göçmen Kadınlar Birliği (GKB) değişik Kadın örgütlerinden kadınların ve dayanışma amaçlı gelen erkeklerinde katılımıyla bir eylem gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda bir yandan kadına yönelik şiddet protesto edilirken diğer yandan da İstanbul Sözleşmesinin genel hatlarından bahsedildi. Sözleşmenin kadına yönelik şiddette caydırıcı yaptırımları olduğundan ve sözleşmenin Kadın erkek eşitliğini kabul etmeyen gerici ve muhafazekar kanadın bu engeli ortadan kaldırabilmek için var güçleriyle çabaladıklarından bahsedildi.

Bütün bu çabalara rağmen kadınların İstanbul Sözleşmesinin yok sayılmasına asla izin vermeyeceklerini dile getirdiler. Etkinliğin amacının hem kadın dayanışmasını yükseltmek hemde mücadeleyi bir adım ileriye taşımak olduğundan bahsedildikten sonra bu etkinliğin Münihte yapılan ilk etkinlik olduğu ve daha büyük katılımlı başka etkinlikler hazırlamanın kaçınılmaz olduğu konuşuldu. Karls Meydanında yapılan etkinlikte koronadan kaynaklı tedbirler alınırken, çevreden kadınların ve çok sayıda erkelerin de destek sunduğu gözden kaçmadı.

Konuşmalarda sık sık taleplerde dile getirildi. Talepler arasında öne çıkanlar şunlar oldu: “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Haklarımızdan da Hayatlarımızdan da Vazgeçmeyeceğiz”, “Dayanışma yaşatır” ve “Gücümüz birlikteliğimizdir!”

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑