Güncel

Published on Temmuz 10th, 2024

0

NATO Zirvesi: Ukrayna’ya daha fazla silah ve füze

NATO Zirvesi, ittifakın 75. yıl dönümünün kutlandığı törenle başladı. Törende Rusya “en büyük güvenlik krizi” olarak tanımlandı, Ukrayna’ya daha fazla silah verileceği yönünde açıklamalar yapıldı.

NATO üyesi 32 ülkenin liderlerini bir araya getiren NATO Zirvesi, ittifakın 75. yıl dönümünün kutlandığı törenle başladı.

Tören, 1949 yılında “Kuzey Atlantik Anlaşması”nın 12 ülke tarafından imzalanarak NATO’nun kurulduğu Washington’daki “Andrew W. Mellon Oditoryumu”nda gerçekleştirildi.

Önce liderlerin eşlerinin giriş yaptığı törene, daha sonra davet edilen Ukrayna, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore liderleri katıldı. NATO üyesi 32 lider ise NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile tören alanına gelerek sahneye çıktı.

Törende, İkinci Dünya Savaşı, NATO’nun kuruluşu, Bosna Savaşı, Kırım’ın ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi farklı olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı video gösterildi.

“EN BÜYÜK RİSK RUSYA’NIN UKRAYNA’DA KAZANMASI OLUR”

Törenin açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “75. yıl dönümümüzde rahatlıkla şunu söyleyebiliriz, NATO sadece en başarılı ve güçlü ittifak değil, aynı zamanda tarihin en uzun ömürlü ittifakıdır” diye konuştu.

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı nesillerdir meydana gelen en büyük güvenlik krizidir” diyen Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya eşi benzeri görülmemiş düzeyde destek sağladığını, bu desteğin bazı risk ve maliyetleri olduğunu söyledi. Stoltenberg, “Ancak en büyük risk Rusya’nın Ukrayna’da kazanması olur. Buna izin veremeyiz. Bu savaşın sonucu onlarca yıl boyunca küresel güvenliği şekillendirecek. Şimdi demokrasiye sahip çıkma zamanı ve bunu Ukrayna’da yapmalıyız.” dedi.

Rusya’nın kazanmasının sadece Putin’i değil, İran, Kuzey Kore ve Çin gibi “otoriter liderleri” cesaretlendireceğini savunan Stoltenberg, bu ülkelerin Rusya’yı desteklediğini ve NATO’nun başarısız olmasını istediğini söyledi. 

BIDEN: UKRAYNA’YA 5 STRATEJİK HAVA SAVUNMA SİSTEMİ VERİLECEK

ABD Başkanı Joe Biden, zirvede “Andrew W. Mellon Oditoryumu”nda düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

NATO’nun Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 2’sini savunmaya ayırması ile övünen Biden, “Hiç olmadığımız kadar güçlüyüz.” dedi.

Biden, “Bugün Ukrayna’nın hava savunması için tarihi bir bağış yapacağımızı duyurmak istiyorum. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya, Ukrayna’ya ilave 5 stratejik hava savunma sistemi için teçhizat sağlayacak. Gelecek aylarda ise ABD ve ortakları, Ukrayna’ya onlarca ilave taktik hava savunma sistemi sağlayacak.” açıklamasın bulundu.

ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya liderileri ortak açıklamada Rusya’ya karşı Ukrayna’ya verilecek ek hava savunma sistemi ile ilgili “Bugün, toplu olarak Ukrayna’ya, ek Patriot bataryaları da dahil olmak üzere ilave stratejik hava savunma sistemleri sağladığımızı duyuruyoruz. Moskova’ya ve dünyaya mesajımız açık: Ukrayna’ya desteğimiz güçlü ve sarsılmazdır.” ifadelerine yer verildi. (evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑