Nürnberg'te Münih Davası Tutsaklarıyla söyleşi

Genel

Published on Ekim 26th, 2020

0

Nürnberg’te Münih Davası Tutsaklarıyla söyleşi

“Dialog der Kulturen Nürnberg” derneğinin AKM Nürnberg’te organize ettiği söyleşiye yoğun bir katılım oldu.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg)

            2015 Nisan ayında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde aynı anda gerçekleştirilen operasyonla 10 devrimci tutuklanmıştı. Beş buçuk yıllık tutsaklığın ardından özgürlüklerine kavuşan tutsaklarla bu süreci konuşmak ve tutsaklıkları boyunca dışarıda destek sunan tüm demokratik kurum ve bireylere dayanışmalarından dolayı teşekkür etmek için Müslüm Elma, Musa Demir ve Erhan Aktürk’ün katıldığı buluşma gerçekleştirildi. Dialog der Kulturen Nürnberg tarafından, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde düzenlenen etkinlik ilgiyle karşılandı.

Müslüm Elma, Erhan Aktürk, Musa Demir’in katılımıyla birlikte Dialog der Kulturen derneğinden bir sorumluyla birlikte sunulan söyleşide, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve organizasyon adına yapılan açılış konuşmasında ‘’Beş buçuk yıllık tutsaklıkları süresince ATİK olarak elliden fazla miting onlarca stant, binlerce el ilanı ve broşür, dayanışma komiteleri vb. ile bu dava sürecinde tutsakların sesi olunmaya çalışıldı. Müslüm Elma’nın da dediği gibi ‘bu dava sokaklarda kazanılacaktır’ perspektifi etrafında tutsakların yanında olundu” dendi. Dernek adına yapılan konuşmada, bu süre zarfında desteği ve dayanışmasıyla yanımızda olan tüm örgüt, parti ve demokratik kurumlara teşekkür edildi.

Mağduriyet yaşamış olan devrimciler cezaevinde yaşadıklarını gözler önüne sererken, yapılan politik baskıların ve tecrit uygulamalarının sadece politik tutkulara uygulanıyor olması çok dikkat çeken bir özellik olarak vurgulandı. Aynı zamanda her birinin farklı uzak yerlerdeki cezaevlerinde bulunması da insan haklarına, politik haklara aykırı olduğu vurgulandı. Mahkeme ve soruşturmayı uzatarak sürdürmeleri ve zamanı uzatmaları da yıldırma politikasını dahilinde olduğu belirtildi. “Kapitalist-emperyalist zihniyetin Almanya’sının sosyalist devrimcilere özel bir düşmanlığı olduğu apaçık bir şekilde uygulanıyor” ortak görüşünde birleşerek, bundan böyle sol örgütler ve kişiler geniş bir demokrasi cephesini örgütleyerek tüm dünyada birlikte mücadele verilmesine daha büyük önem verilmesi gerektiği mesajı verildi.

Büyük ilgi gören söyleşi, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑