Yunanistan

Published on Nisan 21st, 2022

0

Yunanistan’da asgari ücrete son bir yılda ikinci kez zam yapıldı

Yunanistan’da, Başbakan Miçotakis, 1 Mayıs’tan itibaren asgari ücreti artıracaklarını duyurdu. Ülkede 1 Mayıs’tan itibaren temel ücret 50 avro artarak ayda 713 avroya çıkacak.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, 1 Mayıs’tan itibaren asgari ücreti artıracaklarını duyurdu. Bu son bir yıl içerisinde yapılacak ikinci artış olacak.

Euronews’in aktardığına göre, Miçotakis televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Enflasyondaki küresel artış düşük gelirleri vuruyor. 1 Mayıs’tan itibaren temel ücret 50 avro artarak ayda 713 avroya çıkacak” dedi. Hükümet ocak ayında aylık brüt asgari ücreti yaklaşık yüzde 2 artırarak 663 avroya yükseltmişti. Yeni bu şekilde asgari ücrette toplam yüzde 9,7’lik artış olmuş olacak.

TÜKETİCİ ENFLASYONU 27 YILIN ZİRVESİNDE

Yunanistan’da tüketici enflasyonu Mart 2022’de 8,9’a çıkarak 27 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve enerji maliyetlerinin hızla artmasının bunda önemli bir rolü bulunuyor. Ülkedeki hane gelirleri de önemli oranda daralmış durumda.

Ülkede doğalgaz fiyatları yıllık bazda yüzde 68,3, elektrik fiyatları ise yüzde 79,3 arttı. Büyük bir kesim, yükselen fiyatların “derinleşen bir kriz” olduğunu düşünüyor. Yunanlar durumu protesto etmek için bu ayın başlarında Atina sokaklarına döküldü. Hükümetin görev süresi ise 2023’te sona eriyor.

Miçotakis, “Herkesin yüzünde gördüğüm mutsuzluk ve endişenin nedeni Ukrayna savaşı ile ortaya çıkan uluslararası enerji krizinin yarattığı yüksek maliyetler. Benzin istasyonunda, market raflarında ve elektrik fiyatlarında yaşananlar” dedi.

‘FATURALARI SÜBVANSE ETMEK İÇİN 4 MİLYAR AVRO HARCANDI’

Miçotakis ücret seviyelerine ilişkin de “bu seviye ülkemizde gerçekten düşük” diyerek durumu kabul etti.

“10 yıllık mali krizin yaraları iyileşmedi ve şimdi küresel olarak artan enflasyon, her şeyden önce düşük gelirlilere ve işsizlere zarar veriyor. Bugünkü kararım tüm bunlara yönelik” diyen Miçotakis, hükümetinin geçen yıldan bu yana artan elektrik ve gaz faturalarıyla karşı karşıya kalan haneler, işletmeler ve çiftçiler için faturalarını sübvanse etmek adına yaklaşık 4 milyar avro harcadığını kaydetti.

Miçotakis Avrupa Birliği bu konuda yakında harekete geçmezse, bu hafta içerisinde tüketiciler üzerindeki etkiyi yumuşatabilmek için elektrik fiyatına “kararlı” bir müdahale olacak ulusal bir plan hazırladığını da söyledi.

(artı gerçek)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑