İnsan Hakları

Published on Mart 18th, 2023

0

106. adalet nöbeti düzenlendi – 18 Mart siyasi tutsaklar ile dayanışma günü

Dayanışmanın Sesi Derneği (Stimmen der Solidaritat), 18 Mart “Siyasi Tutsakları ile Dayanışma gününde” İran ve Türkiye’deki siyasi tutsaklar, gazeteciler ve tutsak Alman vatandaşlarına özgürlük talebiyle 106’inci Adalet Nöbeti’ni gerçekleştirdi.

Avrupa Demokrat (Köln)

Dayanışmanın Sesi Derneği adına konuşan Hamide Akbayır ise, “1871’de Paris komünün ayaklanmasını ve yaşanan baskıları anmak için 18 Mart 1923 yılında Uluslararası Kızıl Yardım Örgütü tarafından “Siyasi tutsaklarla dayanışma günü” olarak ilan edildi. Bizde bu günde 106. Adalet Nöbetimizi düzenleyerek, Türkiye ve İran’da tutsak edilen alman vatandaşları, HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş başta olmak üzere çok sayıda tutsaklar ve İran’da tutsak edilen Alman vatandaşı Nahid Taghavi’nin durumuna dikkat çekmek istiyoruz” dedi. Akbayır ayrıca “Geçen hafta Türkiye’ye giriş yapan alman vatandaşı olan Sanatçı Ali Baran’ın gözaltına alındığını ve şuan yurtdışı yasağından dolayı geri dönüş yapamadığını” belirtti.

Köln şehir merkezinde bulunan Rudolfplatz’da yapılan eylemde Köln Belediye Başkanı Andreas Wolter ile Belediye Meclis üyesi Claudia Brock’da birer konuşma yaptı. SPD’li Belediye Meclis üyesi Claudia Brock yaptığı konuşmasında, Köln’den yapılan adalet nöbeti ile Türkiye ve İran’da tutsak edilen alman vatandaşı ama genel demokrasi mücadelesine dikkat çekiliyor ve bunun eylemlerin çok değerli olduğunu belirtti.

KÖLN BELEDİYE BAŞKANI ANDREAS WOLTER: ADİL DEMİRCİ BERAAT ETTİ, SİZLERİ MÜCADELENİZDEN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM

Ardından konuşan Köln Belediye Başkanı Andreas Wolter ise, “Bu eylemleri Köln’lü sosyal bilimci Adil Demirci için başlattınız ve tam 5 yıl sonra mahkemede beraat etti. Bunun sevincini yaşıyoruz. Mücadelenizden dolayı sizleri tebrik ediyorum” dedi. Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ın mahkemesine giden Wolter, “Gülten Kışanak’ın duruşmasına gitmiştim ve yaşanan hukuksuzluğa şahit oldum. Gülten Kışanak başta olmak üzere seçilen Belediye Başkanları ve Milletvekillerin serbest bırakılmalıdır” dedi.

Eylem’de son olarak Dayanışma’nın Sesi Derneği adına yapılan konuşmada, “Burada yürüttüğümüz mücadeleyle tutuklu veya yurtdışı yasağından dolayı geri dönemeyen alman vatandaşları, tutuklu gazeteciler ve akademisyenler, tutuklu belediye başkanları ve milletvekilleri başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” denildi. Düzenlenen 106. Adalet Nöbetinde tutuklu alman vatandaşları Patrick Kraicker, Erdener Demirel ve Nahid Taghavi, hasta tutsak İsmail Yılmaz’in dövüzleri taşındı. Eylemde ayrıca Tutsakların Sesi Platformu (TSP) “hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartıyla destek verdi. 

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑