İnsan Hakları

Published on Eylül 5th, 2023

0

“30 yıl sonra tahliye olan yazar Menaf Osman, Edirne’ye kaçırıldı”

İki gün önce 30 yıllık mahpusluktan sonra tahliye olan ve fiilen gözaltında tutulan yazar Abdulmenaf Osman’ın avukatı Halil Coşkun, “Onu İzmir GGM’ye götüreceklerini söylediler ancak gece saatlerinde Edirne’ye kaçırıldı” dedi.

Manisa Akhisar T Tipi  Kapalı Cezaevi’nde tutulan Rojava’nın Hesekê kenti doğumlu Abdulmenaf Osman, 30 yıl 6 aylık mahpusluktan sonra 3 Eylül Pazar günü tahliye edildi.

28 yaşında tutuklanıp 58 yaşında tahliye olan Osman, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kenti doğumlu olduğu için ilkin Manisa Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderilmek üzere Akhisar Jandarma Karakolu’na götürüldü.

“Yalan söyleyip, Edirne’ye kaçırdılar”

bianet’e konuşan Osman’ın avukatı Halil Coşkun, müvekkili Osman ile dün akşam saat 6’da dek yüz yüze görüştüğünü belirterek, “Menaf, Pazar günü tahliye olmasına rağmen Akhisar Jandarma Karakolu’nda fiili olarak gözaltında tutuluyordu. Akşam saatlerinde hastaneye götürdüler. Görüştüğümüz komutanlar, bize Menaf’ı İzmir GGM’ye götüreceklerini söyledi” dedi.

Osman’ın bu sabah erken saatlerinde kendisini aradığını kaydeden Av. Coşkun, “İki gündür Akhisar Jandarma Karakolu’nda tutulan müvekkilim, gece saatlerinde Edirne’ye kaçırıldı. Oradaki GGM’ye götürüldü diye düşünüyoruz. Bize yalan söylediler” ifadelerini kullandı.

İşlemler hukuka aykırı

Müvekkili için endişeli olduğunu ifade eden Av. Coşkun, “Yabancılar ve Uluslarası Koruma Kanunu’na göre müvekkilim sınır dışı edilemeyecek kişiler arasında yer alıyor. Bu işlemler hukuka aykırıdır. Menaf’a üçüncü bir ülkeye gitmesi ve pasaportunu çıkarabilmesi için kanunda yer alan bir aylık sürenin kendisine verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Abdulmenaf Osman kimdir?
Rojavalı yazar olan Abdulmenaf Osman, 1965’te Hesekê’de doğdu. İlk, orta ve liseyi bu şehirde okudu ve üniversite okumak için Suriye’nin başkenti Şam’a gitti. Osman, eğitimini Şam Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nde tamamladı.
3 Mart 1993’te Batman’da gözaltına alınan Osman, Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Dokuz kitabı bulunan Osman’ın iki kitabı da Türkiye’de yayımlandı. Osman’ın “Destê Şeş Tilî (Altı Parmaklı El)” adlı oyunu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi.
Osman’ın yayımlanan kitapları şöyle: “Girê Şêran”, “Şînok”, “Namûsname”, “Piling, Şoreşname 1”, “Silava Bajariyan”, “Sînor”, “Lênûska Leyla”, “Sêbareya Zindanê – 1: Cuhû” ve “Sol”.
 
  

(bianet – Nedim Türfent)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑