Kadın

Published on Aralık 16th, 2020

0

48 kadın örgütünden çağrı: Oruçoğlu ve Komün TV derhal özür dilemelidir

48 kadın örgütü, Muzaffer Oruçoğlu, Zafer Yılmaz ve Komün TV’yi, derhal kadınlardan özür dilemeye çağırdı. Açıklamada, “Özür dilemediği takdirde bundan sonraki süreçte kadınların protestolarının hedefinde olacaklardır! Kimsenin, kadın devrimcilerin görünmez emekleri başta olmak üzere yarattığı devrimci mücadelenin değerlere yaslanıp kadın düşmanlığı yapmasına, bu çizgide hareket ettiği iddiasında olan bir yayın kuruluşunun bu yayınlara alan açmasına asla izin vermiyoruz, vermeyeceğiz!” denildi.

48 kadın örgütü, uğradıkları cinsel tacizi ifşa eden kadınları ve ETHA Yazarı ve Editörü Arzu Demir’i cinsiyetçi söylemleri ile hedef alan Muzzafer Oruçoğlu ile Oruçoğlu’nu savunan Komün TV’ye ilişkin açıklama yaptı.

Yazar Hasan Ali Toptaş’ın tacizine maruz kalan kadınların, sosyal medyada yaptığı ifşa paylaşımlarının ardından özellikle edebiyat dünyası içerisinde kadınlara dönük cinsel saldırı, tahakküm ve mobbing deneyimlerinin paylaşılmasına dönüşen politik atmosfer kadın ve LGBTİ+’larda ciddi bir dayanışma ağı yarattığı, kadın düşmanı pratiklere imza atan erkekleri ise telaşa düşürdüğü belirtildi.

GERİCİ ERKEK İŞBİRLİĞİ GECİKMEDİ!
Kadınların yükselen ifşa hareketine karşı kısa süre içerisinde, gerici erkek işbirliğinin ortaya çıktığına dikkat çekilen açıklamada, Egemen olan cinsiyetin konforunu kaybetmekten korkanlar, ifşa sonucu erkeklerin maddi kayıp yaşamasını ‘linç’ olarak adlandıranlar, kadınların ‘her şeyi abarttığını’, ‘teklif ve iltifatı bile tacizle karıştırdığını’ ve hatta ‘amaçlarının iftira etmek olduğunu’ yazanlar… kadınların bu politik hareketini hedef almaya, ‘ifşa’yı itibarsızlaştırmaya, ‘kadın beyanı esastır’ ilkesinin altını boşaltmaya çabaladı” denildi.

‘ŞAŞIRMIYORUZ AMA AYNI ZAMANDA İZİN DE VERMİYORUZ’
“Zaten binlerce yılın egemen cinsiyetinden olmanın konforunu, kibrini elden bırakmayacaklarını; bunun için de bulundukları her toplumsal alanda türlü türlü yollar bulmaya çalışacaklarını bizler de bin yıllardır süren özgürlük ve kurtuluş mücadelemizden biliyoruz. Dolayısıyla bugün kendisini devrimci ve ilerici gören kesimler içerisinde bu politik hareketimize dil uzatılmasına, benzer erkeklik örneklerinin sergilenmesine şaşırmıyoruz” diyen kadınlar, “Şaşırmıyoruz ama aynı zamanda izin de vermiyoruz” diye vurguladı.

Tacizci Toptaş’a dönük kimi maddi yaptırımların gündeme gelmesinin ardından yazar-ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun ilk olarak sosyal medyada paylaşımları, ardından kaleme aldığı yazı ve son olarak Komün TV’de yaptığı programda bir buçuk saat boyunca yaptığı konuşmanın tam olarak bu konfor ve kibirden beslendiği, gerici erkek işbirliğinin berrak bir örneği olarak ortaya çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, Oruçoğlu’nun Komün TV’deki programda, program yapımcısı ve sunucusu Zafer Yılmaz’la birlikte, tacize uğrayan kadınları suçladıkları, Oruçoğlu’nun kendisine “kadın düşmanı” diyen ETHA Yazarı ve Editörü Arzu Demir’i hedef aldığını hatırlatıldı.

Kadın örgütleri, Muzaffer Oruçoğlu ve Zafer Yılmaz nezdinde Komün TV’ye seslendi:
“Kadınların ifşa hareketine, bunun sonunda erkeklerin ödemek zorunda kaldıkları bedeli bahane ederek dil uzatmak, küçümsemek, “20 kadının içerisinde doğru söyleyeni de vardır ama hepsinin doğru söylediğini düşünmüyorum” şeklinde ifadeler kullanmak, kadınların mücadelesini, eleştirilerini küçümsemek vb. vb., tüm bunları da internet siteleri ve çeşitli canlı yayın programlarında kamuya açık alanlarda propagandasını yapmak çok açıktır ki KADIN DÜŞMANLIĞIDIR!
Kendisine kadın düşmanı diyen bir kadına kullandığı ifadeler ve bunu da “Öpmeme kızmayın. Mücadele için ayağa kalkan, dik duran, ışığa ve kitaba aşık her kadını öperim. Yanaktan, alından, dudaktan, benim için hiç fark etmiyor. Zaaf ve hataları ne olursa olsun, isterse bana kadın düşmanı desin. Öperim. Hayatım onları öpmeyle geçti” şeklinde yine kibirden ve istemediğini söylemesine rağmen kadınlara dönük “öpme” ediminden vazgeçmeyen söylemi tacizdir, suçtur. Tekrar ediyoruz; HAYIR, BİZİ ÖPEMEZSİN!

Oruçoğlu, Yılmaz ve Komün TV derhal kadınlardan özür dilemelidir! Özür dilemediği takdirde bundan sonraki süreçte kadınların protestolarının hedefinde olacaklardır! Kimsenin, kadın devrimcilerin görünmez emekleri başta olmak üzere yarattığı devrimci mücadelenin değerlere yaslanıp kadın düşmanlığı yapmasına, bu çizgide hareket ettiği iddiasında olan bir yayın kuruluşunun bu yayınlara alan açmasına asla izin vermiyoruz, vermeyeceğiz!”

Açıklama metninin imzacıları şöyle: 
Adana Kadın Platformu 
Alınterili Kadınlar
Anarşist Kadınlar
Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği
Ayşen Şahin
Ayvalık Kadın İnisiyatifi
BEKSAV Kadın Meclisi
#ÇekimYapanKadınlar
Çekmeköy Kadın Platformu
Demir Leblebi Fanzin
Dikili Kadın Platformu
Dünyaya Başkaldırıyoruz Dergisi
Emekçi Kadınlar
Eşitlik İçin Kuşadası Kadın Platformu 
Günebakan Kadın Derneği
Halkevci Kadınlar
HDK Kadın Meclisleri
İlerici Kadınlar Meclisi
İlmek Kadın Dayanışması
İskendurun Kadın Platformu
İzmir ÇEKEV
İzmir Kadın Dayanışma Derneği
Kadıköy Belediyesi DİSK’li Kadınlar
Kadın Dayanışması
Kadın Gözüyle
Kadın Savunma Ağı
Kadınlar Birlikte Güçlü-Hatay
Kadınlar Birlikte Güçlü-İzmir
Kadınların Kurtuluşu
Kaldıraç’tan Kadınlar
Kampüs Cadıları
Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi
Kuşadası Nar Kadın Dayanışması
Mezopotamya Halk Kongresi Kadın Kolları
KESK Kadın Meclisi 
Mardin Şahmaran Kadın Platformu
Mor Dayanışma
Mor Sarmaşık
Muğla Üniversiteli Genç Kadınlar
Özgür Genç Kadın
Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi
Sosyalist Kadın Meclisleri
Üniversiteli Kadın Kolektifi 
Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi
Yeni Demokrat Kadın
Yeni Kadın
Yeni Kadın Dünyası

(ETHA)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑