Makaleler

Published on Şubat 10th, 2024

0

Adaletsizliğin dayatıldığı süreçte, insan umut ışıkları olabilmeli | Gül Güzel


Kimlikleri, ideolojileri, siyasi duruşları veya yaptıkları müzik bahanesiyle “terörist örgü” üyesi suçlamasıyla Avrupa/Almanya Cezaevlerinde tutulan mağdurlar yazıyor. Kısa yazılar olsa da içerikler dopdolu ve insanı utandıracak nitelikte.

Cezaevlerinde, §§129b ceza yasası ile, yurtdışındaki bir terörüst örgüte üye olmakla suçlanarak tutulan müzisyen İhsan Cibelik ve siyasetçi Sabri Çimen’e yazdığım kartların gelen cevaplarını okuduğumda, ‘’insan, insan olmaktan utanmalı’’demekten kendimi alamadım.

İhsan Cibelik kanser hastası ve 17 Aralık 2023’te dışarda tedavi olabilmek için açlık grevine başlamıştı. Grup Yorum müzisyeni 2 Mayıs 2022 tarihinden beri yurt dışındaki “terörist örgüt” üyeliğinden (DHKP-C, 11.9.2001’den beri yasaklı örgütler listesinde) suçlanıp, Köln Cezaevinde tutuluyor ve 29 Ocak 2024 tarihli mektubu:

Merhaba Gül arkadaşım,

Yeni yıl vesilesiyle, insana ve hayata dair umutlu dilekleri paylaştığın foto-kartını alalı epey oldu. Ancak izleyebildiyseniz, bir hak savunucusu sürecinde bedenimizi yine yatırdık bir kavgaya ve sonuçta 36 güne dek talep ettiğimiz tedavi hakkımızı savunduk. Şimdi hızla bu kendini yenileyen bedeni tedaviye hazırlamakla meşgulken, yazabilir, birikmiş tüm üretimlere iştahla dalabilir haldeyim.

Ben de Adaletsizliğin dayatıldığı dünyada umut ışıklarının daha parlayacağı günlere inancımla yeni yılınızı kutluyorum.

Selamlar, İhsan Cibelik, JVA-Köln, Rochusstr. 350, 50827 KÖLN   

İhsan Cibelik

************

‘’Ne dikene dokun, ne gülü incit’’ ve Sabri Çimen mektubu:

Merhaba hakikat arayışçıların kardeşi,

Tanrı doğanın yaşam sırrını ve hakikatini fotoğraflarıyla bize yansıtman ve bizimle paylaşman çok kıymetli ve anlamlı olduğunu belirtmek isterim.

Değerli hevalim, sen ve senin gibi yürekleri sevgi dolu arkadaşların sevgilerini cezaevlerinde tutulan bizlere ulaştırmanız büyük bir moral, enerji ve mücadele kaynağı olmaktadır.

Evet senin de belirttiğin gibi 2023’ün sonuna geldik. 2023 yılının kapitalist modernitenin yaşadığı çok boyutlu krizin daha da derinleştiği tartışmasız bir gerçekliktir. Yine kapitalist modernitenin temel ayağı olan ulus-devletlerin tekçi, iktidarcı ve inkarcı faşizan zihniyet ve anlayışlarına karşı, başta Kürdistan’ın dört parçasında Kürt halkının yürütmüş olduğu özgürlük mücadelesi ve dünya halklarının verdiği demokrasi – hak mücadelesinin 2023’ün görkemli mücadele yılı olduğu aşikardır. 2023’te verilen devrimci mücadele, bu mücadele bilinci ve ruhuyla 2024 yılının onurlu özgür bir yaşamın yılı olacağını belirtebiliriz.

Bilindiği gibi faşizm karanlıktır. Karanlığın sonundayız. Direnenler ve mücadele edenler sabahın şafağındadır. Şafak sökecek, Güneş doğacak ve burda senin paragrafını paylaşmak isterim: Günler daha uzun ve AYDINLIK olacak.

19 yıldır Cezaevinin soğuk ve nemli duvarların arasından sevdamın mahkumiyetini yaşıyorum. Şairin dediği gibi: Eğer çekemezsen gülün derdini / Ne dikene dokun ne Gülü incit / Meyvesiz Ağacı sallama boşuna / Ne Yaprağı ne Dalı incit.

Özgür yarınlarda buluşmak dileğiyle Güneşin sıcaklığıyla demlenmiş organik selam ve sevgilerle

Sabri Çimen. JVA – Trierer Land Str. 64,      54516 Wittlich


Kadının Kaleminden: Gül Güzel – 10.02.2024

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑