İnsan Hakları

Published on Kasım 30th, 2023

0

Ankara’da ‘İçeride Dışarıda’ sergisi açılıyor

Tutukluların cezaevlerinde ürettiği ürünlerin sergileneceği “İçeride Dışarıda” adlı şiddet temalı sergi, 1 Aralık’ta Ankara’da sanatseverlerle buluşacak.

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre, Görülmüştür Kolektifi ve Redfotoğraf grubu tarafından hazırlanan “İçeride Dışarıda” adlı şiddet temalı sergi, 1 ile 8 Aralık tarihleri arasında Ankara’da sanatseverlerle buluşturulacak. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri’nde düzenlenecek serginin açılışı, 1 Aralık Cuma günü saat 19.00’da yapılacak. Sergide, 10, 20 ve 30 yıldır cezaevlerinde olan binlerce tutuklunun eserleri sergilenecek.

Görülmüştür Kolektifi ile Redfotoğraf grubu, sergiye ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Sanatçı güzelliğin peşinden koşarken ayağına acı taşları takılır. Eğilip alırsa eli, almazsa vicdanı kanar. Elleri kanayan bu sanatçıların içeride/dışarıda akıl almaz yasaklara rağmen düşünce üretimi durmamakta, özellikle tutsak yazarların, şairlerin, çizerlerin eserleri sansüre, ‘kötülük mühürlerine’ inat demir parmaklıkların arasından süzülüp bize ulaşmaktadır.”

BİNLERCE İNSANIN KESİNTİSİZ ÜRETİMİ

Sergiye dair tanıtım yazısında ise şu ifadelere yer verildi: “Türkiye hapishanelerinde binlerce politik mahpus özgürlük ve eşitlik taleplerini tecrit şiddetine ve sansür kılıcına rağmen yazıyla ve mısralarıyla, fırça ve tuvalle, söz ve nota ile kimi zaman da sloganla sürdürmektedir. Bu sergide izleyeceğiniz tutsak eserleri, 10, 20, 30 yıldır zindanda olan binlerce insanın kesintisiz üretiminin sadece küçük bir bölümüdür.”

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑