Çevre

Published on Mayıs 13th, 2024

0

AP’den şirketlere insan hakları ve çevre standartlarının getirilmesine onay

Avrupa Parlamentosu (AP), şirketlerin tedarik zincirlerinde insan haklarına ve çevreye saygı göstermelerini sağlayacak yasayı onayladı.

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurul oturumunda, şirketlere yeni özen yükümlülükleri getirecek yasa oy çokluğuyla kabul edildi.

Buna göre, şirketlerin faaliyetlerinde insan hakları ihlalleri ve çevre üzerinde olumsuz etkiler olmaması gerekecek. Bu kapsamda “çocuk işçiliği”, “kölelik”, “emek sömürüsü” de yapılamayacak. Kirlilik, çevresel bozulma ve biyolojik çeşitlilik kaybı da engellenecek.

Kural kapsamına 1000’den fazla çalışanı ve dünya çapında cirosu 450 milyon euronun üzerinde olan bütün Avrupa Birliği (AB) merkezli şirketler ile AB ülkelerinde lisans anlaşması olan, dünya çapında 80 milyon eurodan fazla ciro yapan ve en az 22,5 milyon euro telif haklarından kazanan yabancı şirketler de dahil olacak.

Firmalar boyutlarına göre yeni kurallara 2027’den itibaren aşamalı biçimde uymak zorunda olacak. Kurallara uymayan şirketlere net cirolarının yüzde 5’i oranında para cezası kesilecek.

Yasa bu aşamadan sonra üye ülkeler tarafından onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑