Basın-Yayın

Published on Mayıs 3rd, 2024

0

Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeni Celal Başlangıç vefat etti

Kürtlerin hedef alındığı hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Celal Başlangıç, Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeniydi.

Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeni, gazeteci Celal Başlangıç, Almanya’nın Köln kentinde bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Özellikle 1990’larda Kürt illerindeki hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınan Başlangıç, Şırnak’ın Cizre ilçesinin Yeşilyurt Köyü’nde, askerlerin 1989 yılında köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkarmıştı. Başlangıç, Cumhuriyet gazetesinde haberinin yayınlanmaması üzerine istifa resti çekerek haberin manşetten girmesini sağlamıştı. Böylece sorumluların ceza almasının önü açılırken, bu habere ilişkin Bianet’te şu ifadeleri kullanmıştı:

“Aslında güvenlik güçlerinin, Kürt köylülerine ilk dışkı yedirme olayı değildi bu, ama olay gerçekleştikten hemen sonra, sıcağı sıcağın yazılan, uzun bir mücadele süreci sonucunda sorumlusunun mahkum edildiği ilk olaydı bu. Her ne kadar gerek ulusal, gerekse de uluslararası hukukta haberimizin doğruluğu tescil edilse de bugüne kadar verilen her brifingde hem Genelkurmay’ın koridorları, hem de kulaklarım çınladı hep ‘vatan haini’ diye.”

RADİKAL’İN DE KURUCULARI ARASINDAYDI

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı.

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Başlangıç son olarak, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla 2016 yılında başlatılan bir günlük “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılanmıştı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılında Başlangıç’a ‘propaganda’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Daha sonra Yargıtay Başsavcılığı, davanın temyiz aşamasında 2022 yılında verdiği tebliğnamede cezanın bozulmasını isteyecekti.

Başlangıç, 2017 başında Almanya’ya gitmiş, temelleri Türkiye’de atılan Artı TV ve Artı Gerçek’i burada kurmuştu.  (Artı Gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑