Kültür-Sanat

Published on Ekim 28th, 2023

0

Aşık Veysel’i anma etkinliği

‘Veysel Gider Adı Kalır’ adlı özel koleksiyon fotoğraf sergisi, Bugün AKM’de Ulm’da açıldı. Sergi yarın da Augsburg Alevi Kültür Derneği’nde açılacak. AKM’li gençlerin organize ettiği anma etkinliğine sanatçı Erdal Güney ve Petra Nachtmanova sazıyla-sözüyle yer aldı. -FOTO GALERİLİ-

Hüseyin Şenol / Ercan Koçak (Ulm)

Ünlü ozanımız Aşık Veysel, sergi ve müzik etkinliğiyle Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM) Ulm’da anıldı. Etkinlik, BDAJ’lu Alevi Gençlerin günlerce canla başla çalışarak çalışmasıyla gerçekleştirildi.

            Anma etkinliğinde, müzik dinletisi öncesi, Âşık Veysel’in torunu Nazender Süzer Gökçe ve Eşi Gazeteci Gürsel Gökçe’nin ‘Veysel Gider Adı Kalır’ özel koleksiyon fotoğraf sergisi açıldı. Büyük ilgi gören sergiyi ziyaret edenler “Keşke sergi bir-kaç gün açık kalsaydı. Çok daha fazla kişi tarafından gezilirdi” yorumunda bulundu.

Gökçe Çifti, sergiyle ilgili olarak gazetemize özetle şu açıklamada bulundu: “Âşık Veysel’in vefatının 50’nci sene-i devriyesi olan 2023 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Bu yıl 193 UNESCO üyesi ülkede anma etkinlikleri düzenleniyor. Sergideki eserler, usta fotoğrafçılarımız Ara Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Ergun Çağatay, Mustafa Türkyılmaz ve Anadolu Ajansı muhabirlerinin fotoğrafları ile Orhan Peker’in ‘Desen’inden oluşuyor. Ayrıca sergide tanıtımı yapılan ‘Basında ve Ustaların Objektifinden Âşık Veysel’ albümü 13 yıllık bir çalışma sonucunda Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe tarafından hazırlandı. Albümün Türkçe edisyonunu Ankara Ticaret Odası, İngilizce edisyonunu Ankara Sanayi Odası ve Görme Engelliler için Braille Alfabesi ile baskısı ve sesli kitabı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla yayınlanıp, Veysel dostlarına ücretsiz olarak ulaştırıldı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, Âşık Veysel’in aramızdan ayrılışının 50. yılında UNESCO Âşık Veysel yılında ‘Veysel Gider Adı Kalır’ isimli sergimiz bugün Almanya’nın Ulm şehrinde  buluşuyor ve yarın da Augsburg’ta Veysel Dostlarıyla buluşacak” (Sergi, yarın saat 10.00’da Augsburg Alevi Kültür Merkezi’nde açılacak)

Müzik ziyafeti

            Her zaman olduğu gibi, AKM Korosu yine yoğun ilgi görürken, anmaya katılanlarca büyük alkış aldı.

Sahneye çıkmadan önce kitap ve cd’lerini de imzalayan sanatçı Erdal Güney, her zaman olduğu gibi yine sahnede dinleyicileri tarafından büyük beğeni topladı. Kitle, Güney’in sazı ve gitarıyla sunduğu müzik dinletisiyle müzik ziyafeti sundu.

            Türkü ve özellikle de Aşık Veysel hayranı müzik sanatçısı Petra Nachtmanova büyük ilgiyle dinlendi. Babası Çek, annesi Polonyalı olan ve Berlin’de yaşayan Petra Nachtmanova, bağlamayı ustaca çalıyor, Alevi deyişlerini ve halk türkülerimizi güzel sesiyle Türkçe ve Kürtçe olarak muhteşem yorumluyor.

Çalışmaya devam

            Fotoğrafta da göründüğü gibi AKM’nin Gençlik Kolu BDAJ’lu Gençlerden Destan Durdu (Başkan), Bilge Ayaz, Abbas Uyarer, Ali Algül, Devrim Durdu, Zülcenah Taşgın, Türap Taşgın 

Taylan Şentürk bundan sonra da çalışmalara yoğun katılıp, yeni çalışmalara imza atacaklarını belirttiler.

            Etkinlikte AKM Ulm Başkanı Kaan Yalçın ve Ulm Belediye Başkanı Gunter Czisch de birer konuşma yaptılar.

            Kaan Yalçın gazetemize yaptığı açıklamada, hem sergiye, hem de genel anma etkinliğine gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu belirterek “Bu ilgi, bize önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz etkinliklere ayrıca motive ediyor, güç veriyor” derken, “Bu organizasyon için haftalarca yoğun çalışan gençlerim bizim gururumuzdur” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑