Güncel

Published on Aralık 1st, 2020

0

Avustralya ordusunda yeni skandal: Askerler ölü Taliban üyesinin protez bacağından içki içerken görüntülendi

Avustralya askerlerinin Afganistan’da işlediği savaş suçlarına dair yeni bir skandal ortaya çıktı. The Guardian gazetesi, 2009 yılında Afganistan’da görevli Avustralya askerlerinin, öldürülen bir Taliban üyesine ait protez bacaktan içki içtiği ve bacakla ‘poz verdiği’ni ortaya çıkardı. Buna göre, protez ‘bölük içerisinde gezdiriliyor’ ve yasadışı bir barda ‘savaş ganimeti’ olarak tutuluyordu.

vustralya ordusunun özel kuvvetlere mensup askerlerin Afganistan’da 39 kişiyi haksız yere katlettiğini itiraf etmesinin ardından yeni bir skandal patlak verdi. The Guardian gazetesi, 2009 yılında Afganistan’da görevde bulunan Avustralyalı askerlerin, ölü bir Taliban üyesine ait protez bacaktan bira içtiği görüntüleri ortaya çıkardı. 

Avustralya ordusuna ait üste çekilen fotoğraflarda, hâlâ görev yapan bir askerin, resmi kayıtlarda yer almayan bir barda protez bacaktan içki içtiği, iki Avustralyalı askerin de bu bacakla ‘poz verdiği’ görüldü.

‘BARA GELEN ZİYARETÇİLER PROTEZDEN İÇKİ İÇİYORDU’

Söz konusu fotoğrafların, Uruzgan vilayetinin başkenti Tarin Kowt’ta Avustralya Özel Kuvvetleri’ne ait bir üste yasadışı biçimde açılmış ‘Fat Lady’s Arms’ isimli barda çekildiği aktarıldı. Haberde, protezin, Nisan 2009’da SASR 2 filosunun iki yerleşkeye ve bir tünele düzenlediği saldırı sırasında öldürülen bir Taliban askerine ait olduğu ve savaş alanından çıkarılıp ‘Fat Lady’s Arms’ isimli bara götürüldüğü belirtildi. Bu bara gelen ziyaretçilerin, protezi zaman zaman içki içmek için kullandığı ifade edildi.

‘PROTEZ AHŞAP PLAKAYA MONTE EDİLDİ’

The Guardian, protezin Nazi Almanyası’nda kullanılan ‘Demir Haç’ sembolüyle beraber bir ahşap plakaya monte edildiğini ve bölüğün içinde gezdirildiğini aktardı. Guardian’a konuşan eski bir asker, üst düzey ve rütbeli askerlerin de özellikle Anzak Günü gibi özel günlerde bu barı ziyaret ettiği ve protezden içki içtiğini söyledi.

Fotoğraflarda görülen protezin askerler tarafından ‘savaş ganimeti’ olarak görüldüğü ancak askerlerin savaş alanından herhangi bir şey çıkarmalarının yasak olduğu kaydedildi.

BRERETON RAPORUNDA DA BAHSEDİLDİ

Geçtiğimiz günlerde, ADF Genel Müfettişi Tümgeneral Paul Brereton tarafından hazırlanan raporda Avustralyalı askerlerin Afganistan’da savaş suçu işlediği kaydedilmiş, raporda Avustralya özel kuvvetlerinin 39 sivili kasten öldürdüğü tespit edilmişti ve sivilleri öldüren 13 asker ordudan atılmıştı. Aynı raporda, bölük içerisinde ‘etik olmayan ve hoş görülmeyen davranışların’ sergilendiği kaydedilmiş ve Fat Lady’s Arms isimli bara işaret edilmişti.

(Duvar)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑