Belçika

Published on Ocak 24th, 2023

0

Belçika ve Hollanda’nın ortak uyuşturucu operasyonları

Belçika ve Hollanda 2022’de ortak operasyonlarla toplam 160 ton kokain ele geçirdi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Vincent van Peteghem ile Hollanda Gümrük Bakanı Aukje de Vries, düzenledikleri ortak basın toplantısında Belçika’nın Anvers ve Hollanda’nın Rotterdam limanlarında 2022’de düzenlenen operasyonların sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, iki ülkenin gümrük servisleri, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeledeki işbirlikleri neticesinde Anvers’te yaklaşık 110 ton, Rotterdam’da 50 ton civarı olmak üzere toplam 160 ton kokain ele geçirdi.

Böylece Anvers limanında 2021’deki 89,5 tondan sonra bu yıl ele geçirilen kokain, şimdiye kadarki en yüksek miktar olarak kaydedildi.

Van Peteghem, iki kentin uluslararası uyuşturucu suçluları için “Avrupa anakarasına açılan iki giriş kapısı” niteliğinde olduğunu, ülkesi ile Hollanda’nın bilgi ve uzmanlık paylaşımının uyuşturucuyla mücadeledeki öneminin altını çizdi.

Hollandalı Bakan de Vries de rakamların her iki ülkede uyuşturucu kaçakçılığı sorununun ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek “Uyuşturucu ticaretinin sonuçları limanların çok ötesine uzanıyor. Suçlular giderek daha acımasız hale geliyor ve sokak ortasında kurşuna dizilme ve cinayet gibi sonuçlar her iki ülkede de görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Anvers’in Merksem semtinde dün, uyuşturucuyla bağlantılı olduğu anlaşılan silahlı çatışmada 11 yaşında bir kız çocuğu hayatını kaybetmişti. (MHA)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑