Irkçılık

Published on Haziran 8th, 2024

0

Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Mannheim sağa karşı sokaktaydı

Mannheim Marktplatz’ta bir hafta önce gerçekleşen ve bir polisin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırının ardından binlerce kişi sokaktaydı.

Enver ENLİ (Mannheim)

Mannheim Alter Messplatz’da DGB-Jugend’in düzenlediği antifaşist mitinge, Mannheim’li antifaşist örgütler başta olmak üzere siyasi partiler ve demokratik örgütlerde destek verdi. Alter Messplatz’daki mitingde konuşma yapan sendika gençlik örgütlerinin temsilcileri Marktplatz’daki bıçaklı saldırıyı kınayarak, üzüntülerini dile getirdiler. Almanya için Alternatif (AfD) ve benzeri fasit örgütlerin olayın üzerinden propaganda yapılmasının çirkinliğini eleştiren sendikacılar , Mannheim’daki sağ faşist yapılanmalara geçit vermeyeceklerini söyleyerek, birlik beraberlik çağrısı yaptılar.
Alanda “Mannheim Gegen Rechts” örgütü başta olmak üzere sendikalar, siyasi partiler, antifaşisit gençlik örgütleri ve göçmen dernekleri de hazırladıkları bayrak ve dövizleriyle hazır bulundu.
Yapılan konuşmaların ardından sona eren miting, AfD’nin Mannheim Paradeplatz’da düzenlediği mitingi protesto etmek için Mannheim şehir merkezine doğru yola çıktı.

Dün Mannheim’da, AfD’nin mitingine ve Antifa grubuna karşı yüksek güvenlik önlemleri alan polis, grupları birbirinden uzak tuttu. AfD’nin Paradeplatz’daki mitingine yaklaşık 500 kişi katılırken, Marktplatz’taki gösteri yasağı nedeniyle Paradeplatz’ta yapılan AfD Mitingi yaklaşık 4 bin kişilik antifaşist gösterici tarafından protesto edildi. Paradeplatz’daki protesto gösteriş polisin hazırladığı barikatlar nedeniyle olaysız sona erdi. Karşılıklı sloganların atıldığı miting nedeniyle Mannheim’da tramvaylar çalışmazken trafikte de uzun süre tıkanmalar yaşandı…


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑