İşçi Sınıfı

Published on Nisan 3rd, 2024

0

DİSK, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak

DİSK, Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile üye işçilerin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında, 1 Mayıs’ı bu yıl Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile üye işçilerin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bu yıl Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıkladı.

DİSK Genel Merkezi’nin önünde yapılan açıklamada konuşan DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, 2024 1 Mayıs’ının Taksim’de kutlanacağını belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) meydanın işçilere yasaklanmasına karşı verdiği ihlal kararını hatırlatan Çerkezoğlu, “Yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz” dedi.

‘1 MAYIS’I İŞYERİ İŞYERİ, SOKAK SOKAK, MEYDAN MEYDAN ÖRGÜTLEYECEĞİZ’

“Yaşasın DİSK, yaşasın 1 Mayıs” sloganları atılan basın açıklamasında konuşan Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

“Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan ve yok sayılan milyonlar olarak, 1 Mayıs alanlarında kendimizi ifade edecek, taleplerimizi, umutlarımızı ve tepkilerimizi dile getireceğiz, alanlarda meydanlarda olacağız. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs’ı ülkemiz için önemli bir dönemeçte kutlanacak.

Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, gençlerin, kadınların hesap sorma ve değiştirme iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyduğu, siyasi iktidarın yoksullaştırıcı ekonomi politikalarına ve hukuksuzluklarına dur dediği bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz. Emek ve Demokrasi mücadelemizin yeni bir dönemini 1 Mayıs meydanlarından başlatacağız. Ülkemizde güçlü bir tarihi olan 1 Mayıs’ı işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan örgütleyeceğiz.

‘BİZLER ÜRETİYORUZ, BİZLER ÇALIŞIYORUZ, İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Yüksek enflasyon yüzünden her gün ama her gün yoksullaşıyoruz. Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinci. Bankalar, holdingler, şirketler kârlılık rekorları açıklarken bizler yoksullaşıyoruz. Çalışanlar açlık sınırının bile altındaki asgari ücrete mahkûm ediliyor. Emeklilere bir asgari ücret bile çok görülüyor.

Bu da yetmezmiş gibi vergi yükü hep işçinin, emekçinin, emeklinin sırtında. Adalet için 1 Mayıs’a!
Mücadelemiz sadece ekmek mücadelesi değil! Demokrasi işçinin ekmeğidir, hukuk ve adalet işçinin güvencesidir. O yüzden 1 Mayıs’ta hukuk ve adalet için mücadele ediyoruz. Adaletin ve hukukun olmadığı yerde haklarımızı demokratik yollarla savunmamız engellenir! O yüzden 1 Mayıs 2024’te Anayasa’mızda tanımlanan demokratik laik sosyal hukuk devleti için mücadele ediyoruz. Hürriyet için 1 Mayıs’a!

Ülkemizde tüm hak ve özgürlükler gibi örgütlenme özgürlüğü, ifade özgürlüğü, hak arama özgürlüğü de büyük bir baskı altında. Sendikalaşma, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetler baskıcı otoriter rejim altında kullanılmaz hele getirildi. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, insanca yaşamak istiyoruz! Ve Ülkemizin dört bir yanındaki 1 Mayıs alanlarında birleşme zamanıdır, diyoruz!

‘BU YIL, 2024 1 MAYIS’INDA YÜZÜMÜZÜ TAKSİM’E DÖNÜYORUZ’

Taksim Meydanı 1977’den beri yüreğimizdeki yaradır; yeniden yasaklandığı 2013’ten beri en büyük hasretimizdir… Bu yıl, 2024 1 Mayıs’ında yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, 1 Mayıs’ı kendi belirledikleri, kentin en merkezi meydanlarında, İstanbul’da da Taksim’de coşkuyla kutlama hakkı vardır. Kararları herkes için bağlayıcı olan Anayasa Mahkemesi kararını verdi ve bu karar kesin: 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak her işçinin, emekçinin hakkıdır. Bu hakkı engellemek hukuk dışıdır.

Bizlerin 1 Mayıs’ta Taksim’de olmasını engellemek hukuk tanımazlık olur, anayasal düzene karşı bir suç olur. Anayasa’nın tanınmadığı yerde ekmek olmaz, adalet olmaz, hürriyet olmaz. O yüzden 2024 1 Mayıs’ında Taksim’de olmak ekmeğimize sahip çıkmaktır, adalete ve hürriyete sahip çıkmaktır, Cumhuriyet’e demokrasiye sahip çıkmaktır ve en önemlisi ülkemize sahip çıkmaktır.”

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑