Almanya

Published on Haziran 10th, 2024

0

Duisburg‘da 9. Ivana Hoffmann Festivali coşkuyla gerçekleştirildi

9. Ivana Hoffmann Festivali Almanya’nın Duisburg kentinde gerçekleştirildi. Bu yıl “Jin Jiyan Azadi, Yaşasın Enternasyonal Kadınların Birliği” şiarıyla gerçekleşen festivale enternasyonalizm coşkusu hakimdi.

Duisburg’da gelenekselleşen ve bu yıl 9. olan festival programı kapsamında öncesinden Ivana Hoffmann’ın mezarı ziyaret edildi ve mezar çiçeklerle donatıldı. Başında konuşmalar yapıldı, Ivana’ya türküler söylendi.

Festivalden bir gün önce Sosyalist Kadın, Zora ve Afganistan’dan RAWA temsilcilerinin konuşmacı oldukları „Hapishanelerdeki Politik Kadın Tutsaklar“ konulu ve kadın politik tutsakların mücadelesinin anlatıldığı bir panel gerçekleştirildi.

Festival günü olan Cumartesi gününü iple çeken ve bir kısmı önceden değişik kentlerden gelen ve büyük kesimi gençlerden olan kitle sabahın erken saatlerinden itibaren alanda buluşmaya ve festival alanını birlikte hazırlamaya başladılar.

ENTERNASYONAL YÜRÜYÜŞ

Festival günü Duisburg kent merkezinde saat 13.00’de Kant Park’da buluşan kitle, buradan festival alanına bir yürüyüş gerçekleştirdi. Mitingde SKB ve Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalardan sonra halk yaklaşık olarak iki kilometre yürüyüş yaparak festival alanına yürüdü. Yürüyüşte parti ve kurum bayraklarının ve pankartlarının yanı sıra Ivana Hoffmann’ın, Rojava’da, Suruç’ta ölümsüzleşenlerin resimleri taşındı.

Yürüyüşe katılan yüzlerce kişi, “Duisburg’dan Rojava’ya direnişin adı Ivana Hoffmann”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Şehîd Namirin” gibi sloganlarıyla, coşkularıyla ve Ivana’nın mücadelesine atıfta bulunulan konuşmalarla festival alanına vardı.

Festivalde Young Struggle, Zora, Pride Rebellion, AGİF, Tutsakların Sesi Platformu, Özgür Gelecek, Kürt Kadın Hareketi, Heyva Sor, Komunist İnşa (KA), MLPD örgütleri stantlar açtı. Ayrıca Ivana’ya özgü bir stant ve sanat sergisi açıldı. Çocuklar için açılan bir stantta çocukların eğlenecekleri faaliyetler oldu.

FESTİVALDE ENTERNASYONALİZM COŞKUSU

Yüzlerce kişinin buluştuğu festivalin belirgin yanlarından biri gençlik ağırlıklı olmasıydı. Değişik uluslardan ve halklardan bir araya gelen yüzlerce genç festivale büyük bir enerji ve coşku taşıdı. Bir kısmı görevlerinin başında olan ve halay müziklerini, bildikleri marşları kaçırmayan gençler, bol bol halay çektiler, yapılan konuşmaları dikkatle dinlediler.

Festival alanında Young Struggle, TSP, MLKP/KKÖ adına konuşmalar yapıldı ve gelen mesajlar okundu.

Young Struggle adına yapılan konuşmada, festivalin sloganına vurgu yapılarak, bunun sosyalist gençler için “Kadınların kurtuluş mücadelesi bugün bizim için neyi ifade ediyor” sorusunu gündeme getirdiğini ve bu soruya şu cevabı verdikleri belirtildi: „Bizim için bunun anlamı gündelik hayatlarımızdan başlamak olmalı. Toplumsal cinsiyete özgü şiddet deneyimleri hakkında konuştuğumuzda birbirimize inanmalıyız. Genç kadınlar olarak dedikodulara meydan vermemek. Kadın düşmanı ve LGBTİ+ düşmanı dili her yerde, okullarda, üniversitelerde, evde durdurmak. Toplumsal cinsiyetlerin eşit kabul edildiği bir dünya için örnek olalım sevgili dostlar! Jin Jiyan Azadî!”

MLKP/KKÖ adına yapılan konuşma da, ölümsüzlerin anmanın, onların açtığı yoldan yürümek demek olduğu, Rojava devrimini Ivana gibi savunmanın bugün de güncel görev olduğu vurgulandı. Rojava’nın Til Temir kentinde 8 Mart 2015 tarihinde şehit düşen Ivana Hoffmann’ın (Avaşîn Tekoşîn Güneş) Duisburg’da büyüdüğü ve mücadeleye katıldığı belirtilerek, onlarca gencin Ivana’ın izlediği yolu izlediği, bugün faşist Saraj rejiminin Kürdistan’ın her alanını bombaladığı, Güneyde ve Rojava’da işgalci saldırılarını sürdürdüğü, Türkiye’de kadınlara, işçi sınıfına, devrimcilere ve komünistlere saldırısını sürdürdüğünü, ancak faşizme karşı mücadelenin de sürdüğü vurgulandı. Ivana gibi örgütlü mücadeleye katılarak faşizmin yıkılabileceği vurgulandı

TSP, TUTSAKLARIN SELAMINI İLETTİ

TSP adına yapılan konuşmada, tutsakların selamı katılımcılara iletildikten sonra şunlar ifade edildi: „Ivana Hoffmann, kapitalist sömürü sistemine, faşizme, ırkçılığa, sömürgeciliğe, erkek egemenliğine karşı mücadelesiyle tarihteki yerini aldı.

Ivana Hoffmann, Duisburg’dan Rojava’ya giderek, IŞİD tarafından kuşatılmış olan mazlum Kürt, Arap, Asuri-Süryani, Ezidi ve diğer halkları IŞİD barbarlığına karşı korurken, savaşarak ölümsüzleşti. Bu savaş, aynı zamanda varlık-yokluk mücadelesi veren Rojava halklarının faşist Türk sömürgeciliğine, emperyalistlere ve gerici bölge devletlerine karşı da savaşıydı.

Ivana Hoffmann, zor durumda olan halkların yardımına koşmasıyla, enternasyonalizmi pratikleştirmesiyle yol gösterici oldu. Onun tarihe bıraktığı mirası sahiplenmek, bugün de her gün bombalanan Kürt halkının, soykırım saldırısı yaşayan Filistin halkının yanında olmayı gerektiriyor.

Ivana Hoffmann, insanlığın özgürlüğü için mücadelenin örgütlü olmaktan geçtiğini genç yaşında kavramasıyla, örgütlenmesiyle ve cesaretiyle de yol gösteriyor.

TSP olarak, Ivana’nın mücadelesi, anısı önünde saygı ile eğiliyoruz. Onu, diğer tüm ölümsüzlerimiz gibi mücadelemizde yaşatacağımıza söz veriyoruz.”

“TSP olarak, mücadelenin en önünde yürüyerek ölümsüzleşenlerimizi sahiplendiğimiz gibi, yine en önde dövüşürken tutsak edilen tüm devrimci tutsakları sahiplenmeyi görev olarak görüyoruz.” diyen TSP temsilcisi, faşist Türk devletinin hapishanelerde tutsakları teslim almaya yönelik saldırılarının sürdüğünü, politik tutsakların tecrit saldırısıyla yalnızlaştırılmaya çalışıldığı, hasta tutsakların tedavilerin engellendiği vb. belirtilerek, tutsakların daha fazla sahiplenilmesi çağrısı yapıldı.

ALANA GELEN İKİNCİ YÜRÜYÜŞ

Festival günü Duisburg merkezde AB seçimleri öncesi son mitingini yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u protesto eden ve Filistin direnişiyle dayanışma gösteren ikinci bir yürüyüş kolunun da festival alanına gelmesi büyük bir coşku yarattı. Gelen yürüyüş kolu, Filistin direnişiyle dayanışma sloganları ve alkışlarla karşılandı.

Festivalde yer alan müzik grupları beğeni topladı. Farklı dillerde söylenen müzikler eşliğinde halaylar çekildi.

Festivale birçok kurum da mesajlarıyla katılım sağladı.
Festivalin bitiminde komünist gençler komsomol marşı eşliğinde halaya durdu.

(Atılım Avrupa)

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑