Makaleler

Published on Mayıs 3rd, 2023

0

Dünya Basın Özgürlük Günü’ne dair bitmeyen sözümüz… | Gül Güzel


3 Mayıs yine bazı belleklerin ışığında gündeme yansıyor. Reporter ohne Grenzen çalışanlarının verilerine göre 180 ülke değerlendirme endeksine göre Türkiye 165. Almanya da 20.sıradan 21. sıraya girdi. Bu sıralamadaki her iki ülkenin basın, medya çalışanlarına yaklaşımı tabii ki, bizleri de yakından ilgilendiriyor. Malum bu konuda en büyük mağduriyeti yaşayan gruptanız. Kameralarımızın kırıldığı, mikrofonlarımızın susturulduğu bir 21. Yüzyılı yaşıyoruz büyük bir vahametle… en son deneyim ve gözlemlerimiz 1 Mayıs eylemlerinde yukarda adı geçen ülkelerdeki imhaya dayalı güvenlik(!) maskesi altında yaklaşımlarını gözlemledik(!)

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi Amed/Diyarbakır ve İstanbul’a kadar uzanan sindirme, soykırım oprerasyonlarıyla Nisan, Mayıs 2023 itibariyle şimdiye kadar 32 basın ve medya çalışanı gözaltına alındı, cezaevlerine atıldı ve işkenceye uğradı…Bu vahim yaklaşım karşısında işbirlikçi ülkelerden de hiçbir tepki gelmiyor!!!

Amed/Diyarbakır ve de diğer şehirlere yayılan soykırım operasyonlarıyla tutuklanan basın ve medya çalışanlarıyla dayanışma sağlamak amacıyla ikamet ettiğim şehirdeki VERDİ sendikasının bu konuda sorumlu sekretarye bölümüne ulaşmaya ve birlikte en azından bir kınama basın açıklaması yapma talebinde bulundum. Ancak daha önce bu konuda birlikte çalıştığımız beyin emekliye ayrıldığı ve yerine kimsenin atanmadığı cevabı oldukça manidar olduğundan birebir görüşmek için kendim sendikanın binasına gittim. Çalmadığım kapı, kendisine durumu anlatmadığım kimse kalmadı ama hepsi bu sekreteryanın artık olmadığını ve bu konuda muhatap kimsenin kalmadığı cevabıyla karşılaştım.

ver.di gibi bir sendikanın Basın ve medya konusunda bu kadar sorumsuz davranmasını eleştirsem de şu anda değişen bir durum yok. Ancak bu sendikada çalışan bir arkadaş var. Sendika düzeyinde bütün bunları denemeden önce kendisine ulaşmaya çalıştım. Durumu ve birlikte yapabileceğimiz şeyler hakkında iletişim kurmaya çalıştım. Bütün ısrarlarım sonuçsuz kalınca bu konuda şu an Ankara’da olduğunu belirten eşine eleştirilerimi yazdım. Her kes kendi bireysel kazanç ve ilişkilerini öne çıkararak ki, bu arkadaş da basın mensubudur(!) toplumsal sorunlara ilgisiz ve göz yumma moduna giriyor!!! Kendi dışında ve karşısında engel gördüğü ve direnen  her kesime imha, katliam uygulayan bir sisteme karşı, Kürt halkının yalnız başına mücadele ederek, o ülkede hak, hukuk, özgürlük getirmesini beklerler!!!

Eğer bu günlerinde hepimiz birlikte bu imha siyasetine karşı birlikte mücadele edemeyeceksek, daha sonra da gelmesinler bu süreçte at gözlüğü takanlar bu alanlara!


Kadının Kaleminden: Gül Güzel – 03.05.2023

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑