Tiyatro

Published on Mayıs 13th, 2024

0

“Erwin Motor” Ulm’da sahne aldı

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde 20 yıldır faaliyet gösteren Tiyatro İmge yeni oyunu “Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” adlı oyun Almanya turnesinin son ayağı Ulm’da da seyirciyle buluştu. Erwin Motor, önümüzdeki günlerde İsviçre ve İsveç’te de sahne alacak.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Kapitalist sistemde işçi ile işverenin düştüğü durumu kadın özgürlük hareketi imgeleriyle sahneye taşıyan Fransız yazar Mougel’in yazdığı Erwin Motor, Avrupa turnesi kapsamında dün Ulm’da sahne aldı.

Ayşenur Demir ve Ahmet Uçar’ın sergilediği oyun, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Oyunu başarıyla sergileyen sanatçılar, izleyiciler tarafından uzun süre alkışladı.

Avrupa Turnesinin Ulm ayağı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) bünyesinde faaliyet yürüten Günay Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V.) derneği tarafından organize edildi. Oyunun ardından sahnede birer konuşma yapan AGİF Eşbaşkanı Ersin Sedefoğlu ve Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON) Eşbaşkanı Mesut Duman katılımcılara ve Tiyatro İmge’ye teşekkür ederken, oyunun içeriği hakkında da görüşlerini belirttiler.

Yönetmen Cenk Verdi’nin yönettiği oyunun konusu şöyle:
“Bir yedek parça fabrikasının montaj hattında, gece vardiyasında çalışıyor Cécile. Sıkışmış aile hayatına ve kocasının giderek artan hırsına karşı kendini işine adamayı seçmiş, tam anlamıyla bir “örnek çalışan”a dönüşmüş. Bu adanmışlık yüzünden işverenini memnun etmek için her şeyi yapmaya hazır. Mesai, fazla mesai, daha fazla mesai…
Buna rağmen, ne montaj hatlarında tükenen özel hayatlar ne kıl payı kaçırılan kotalar, sapkın üretim sorumlusu Bay Talzberg’i tatmin etmiyor. Çünkü Erwin Motors’un adanmış yöneticisi Bayan Merteuil sertleşen rekabetten galip çıkmak ve üretimi kamçılamak adına, ucuz iş gücü bahanesiyle fabrikanın başka bir ülkeye taşınması ihtimaliyle onları sürekli tehdit eder. Bütün bunlar haftanın yedi gününün yedi gecesinde de çalışmaya mal olsa da Cécile Volanges’a bir armağandır.
Sonunda Cécile Volanges’ın dönüştüğü şeyse çalışma-özgürleşme ve reddetme-adanmışlık gibi kavramlarının birbiriyle olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmemizi istiyor.”

Fransa ve Almanya’nın bir çok kentinde sahne alan Erwin Motor adlı oyun, önümüzdeki günlerde İsviçre’nin üç kentinde ve İsveç’te seyirciyle buluşacak.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑