Sömürgecilik

Published on Nisan 3rd, 2024

0

FEDA: Belediyeler halkındır, gasp edilemez!

AKP’nin Wan’dan başlayarak kayyum ile Kürtlerin belediyelerini çalmak, halkın iradesini kırmak, çaresizlik ve çözümsüzlük dayatmak istediğine işaret eden FEDA, “Ülkede ve Avrupa’da demokrasiden yana olan güçleri, bu hukuksuzluğa karşı çıkmaya çağırdı.

Demokratik Aleviler Federasyonu’nun (FEDA), “Belediyeler halkındır, gasp edilemez”

başlıklı açıklaması şöyle:

“AKP-MHP faşist diktatörlüğü bir kez daha Kürtlerin iradesini gasp etmek istiyor. Son üç yerel yönetimler seçiminde her türlü baskı, zulüm ve hileye rağmen yüksek oylarla seçilen belediye eşbaşkanları yerine kayyum atayarak Kürtlerin seçme ve seçilme hakkını gasp eden iktidar, 2 Nisan’da hukuksuzca Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı sayın Abdullah Zeydan’ın mazbatasını vermemiş, kendi adayına armağan etmiştir.

31 Mart 2024 günü gerçekleşen yerel seçimlerde faşist AKP-MHP iktidarı, onca baskı ve hileye rağmen kaybetmiştir. Çoklu krizi yönetemeyen, kadim sorunlarımızı çözmek yerine savaşta, işgal ve tecritte ısrar eden faşist iktidar, halkımızın dişe diş mücadeleyle kazandığı belediyelere göz dikmiş bulunuyor. Anayasanın ve ilgili yasaların emri hükümleri gereğince başvurusu YSK tarafından kabul gören, seçilmesi önünde yasal sorunu olmayan sayın Abdullah Zeydan’ın memnu haklarını iade eden mahkeme, yıllar sonrasında Adalet Bakan’ın talimatı ile memnu haklarını reddetmiştir.

Wan’ın 14 belediyesi başta olmak üzere Kurdistan’da kayyum atanan belediyelere yeni belediyeleri kazanarak 78 belediyeyi kazanan DEM Partili belediyelere hukuk dışı Kanun Hükmünde Kararnamelerle operasyon çekilmek, sömürge valisi benzeri kayyum rejimi ile halkın seçme seçilme hakkı gasp edilmek isteniyor. Şirnex, Qers, Bedlîs başta olmak üzere DEM Parti’nin kazanacağı belli olan seçim çevrelerine polis ve askerlerden oluşan taşımalı seçmen taşıyarak hile ile belediyeleri kazanan iktidar, büyük oy farkını kapatmayı mümkün görmediği Wan’dan başlayarak kayyum ile Kürtlerin belediyelerini çalmak, halkın iradesini kırmak, çaresizlik ve çözümsüzlük dayatmak istiyorlar. Biz Aleviler, bunu 1501’de Hacı Bektaş dergahına atanan Balım Sultan’dan biliyoruz. II. Mahmut döneminde Hacı Bektaş dergahına atanan Nakşibendi şeyhlerinden biliyoruz. Biz bu zihniyeti cemevlerimizi ibadethane olarak kabul etmeyen, çocuklarımızı zorunlu din derslerine tabi tutan, Alevi Bektaşi Kültür Başkanlığı’nı kuran nahak iktidardan tanıyor ve biliyoruz. Biz bu kirli ve düşman üreten zihniyete karşı Wan halkının, Kürt halkının yanındayız. Onların meşru demokratik talepleri bizim taleplerimizdir.

Kurdistan, kayyum rejimine karşı iradesinin arkasında olduğunu net bir şekilde sandığa yansıtmıştır. İktidarı ve herkesi bu iradeye saygılı olmaya davet ediyoruz. Halklarımızın meşru yollarla kazandıklarına saygılı olmak yerine inkâr etme, gasp etmede ısrar çok büyük kriz ve kaos demek olacaktır. İktidarı tez elden bu hukuk dışı yanlış karar ve adımlarından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Sayın Abdullah Zeydan Wan halkının Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıdır. Wan halkının ve Kürtlerin iradesini hiçe sayan bu hukuksuzluğun önüne geçilemezse ne İstanbul, ne Ankara ne de bir bütünen Türkiye’de halklarının iradesi güven içinde olmayacaktır. FEDA olarak kayyum rejimini reddediyor, halklarımızın haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Ülkede ve Avrupa’da demokrasiden yana olan güçleri, mazlum ve mağdur toplum kesimlerini bu hukuksuzluğa karşı çıkmaya, dayanışmaya ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑