Söyleşiler

Published on Şubat 11th, 2024

0

Frankfurt’ta ‘Lenin ile dünyaya bakmak’ sempozyumu düzenlenecek

Almanya’nın Frankfurt kentinde Marksist Teori dergisi enternasyonal bir sempozyum düzenliyor. “Lenin ile dünyaya bakmak” başlığıyla gerçekleşecek sempozyumda 21. yüzyılda devrimci hareketler ve devrimci liderlik, emperyalist dünya sisteminde savaşlar ve neofaşist hareketler konuları ele alınacak. Marksist Teori dergisi 24 Şubat’ta gerçekleşecek sempozyumda günümüz devrimci zorluklara yanıt arayacaklarının altını çizdi.

Marksist Teori dergisi, “Lenin ile dünyaya bakmak” başlığıyla Almanya’nın Frankfurt kentinde sempozyum düzenliyor. 24 Şubat’ta düzenlenecek sempozyumda, 21. yüzyılda devrimci hareketler ve devrimci liderlik, emperyalist dünya sisteminde savaşlar ve neofaşist hareketler konularında sunumlar yapılacak.

Sempozyuma ilişkin açıklama yapan Marksist Teori dergisi, “Lenin’in anısına, ‘Marksizmin yaşayan ruhunu’ tartışmaya ve somut duruma ilişkin somut analizler sunmayı hedefleyen uluslararası bir sempozyum düzenliyoruz. Marksist Teori dergisi editörlerinin ve uluslararası konukların sunuşları ile günümüz devrimci süreçlerinin zorluklarına yanıt arayacağız” dedi.

Açıklamada şöyle devam etti: “Bu 100. yılda devrimci Vladimir İlyiç Lenin’i anıyoruz. Onun entelektüel ve örgütsel becerileri yalnızca 1917 Ekim devriminin ve sosyalizmin inşasının temellerini atmakla kalmamış, aynı zamanda dünya çapında sayısız devrimci mücadeleyi ve hareketi de etkilemiştir. Lenin’in fikirleri bugün bile sosyalizmin gelişimini güçlendirmektedir. Özellikle de yöntemler, disiplin ve insanlığın kurtuluşuna adanmış profesyonel devrimcilerden oluşan militan bir parti anlayışı açısından. Onun öğretileri hem Marksist fikirlerin uygulanması hem de sınıf analizleri için bir ilham kaynağıdır. Lenin, ister ulusal kurtuluş arayışında ister uluslararası sınıf mücadelesinde olsun, zamanımızın özgürlük mücadelelerinde yaşamaya devam etmektedir.” (etha)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑