Almanya

Published on Haziran 11th, 2024

0

Halklar Festivali’ne davet


Göçmen, mülteci ve sürgün kesimlerden çeşitli  milliyetlerden emekçilerin yaşadığı sorunları  konuşmak ve mücadele birlikteliğini sağlamaya yönelik olarak yapılacak olan, ” Halkların Festivali” ne yönelik olarak, ROTE BUND (Kızıl Birlik) NRW`tarafından çağrısı yapılan Halkların Festivaline davet metnini yayımlıyoruz.

16 Haziran Pazar günü saat 16:00’da Duisburg-Hochfeld’deki Blücherpark‘ta düzenlenecek olan “Fest der Völker” ‘Halkların Festivali ’ne davet:

Yoksulluk, ırkçılık, polis şiddeti. Bu sistemin bize sunduğu şeyler bunlar. Höchfeld’de de bunu biliyoruz. Burada çoğumuz işçiyiz ve neredeyse hepimiz başka ülkelerden geliyoruz. Almanya gibi emperyalist devletler tarafından sömürülen ve ezilen ülkelerden geliyoruz. Ve burada, özellikle Hochfeld’de, kötü konutlarda yaşamak zorundayız, az paraya çalışıyoruz ve ırkçılıkla bölünüp birbirimize düşürülüyoruz.

Biz buna karşı bir duruş sergilemek istiyoruz. İşte bu nedenle 16 Haziran günü saat 16:00’dan itibaren Blucherpark’ta “Halkların Festivali ”ni düzenliyoruz. Farklı uluslardan ve kültürlerden işçiler olarak bir araya gelip birlikte bir şeyler yaratmak ve haklarımızı savunmak istiyoruz. Çocuklar ve gençler için ücretsiz bir futbol turnuvası düzenleyeceğiz. Ayrıca rap gösterileri ve yiyecekler de olacak. Ve her şeyden önemlisi, sorunlarımız ve bunlara karşı birlikte nasıl mücadele edebileceğimiz hakkında konuşmak istiyoruz.
Yeterince sorunumuz var – bunu hepimiz biliyoruz. Örneğin Müsfeldstraße’nin sonundaki GEBAG konutlarının durumu. Oradaki her şey iskelelerle çevrili, her yerde inşaat çitleri var ve yollar kapatılmış durumda. Bu da orayı daha güzel yapmıyor. Sadece daha gürültülü ve daha kirli ve kiralarımız da artıyor. Çünkü yenileme çalışmaları sadece dış cephelerle ilgileniyor, örneğin sızıntı yapan şu borularımızla ilgilenmiyor.

Hepimizin bildiği bir başka sorun da polisler. Irkçı politikacılar tarafından mahallemize gönderiliyorlar. Polis, diğer yetkililerle birlikte “ek iş” yapıp yapmadığımızı ya da “yasadışı” olarak çocuk parası alıp almadığımızı kontrol etmek için baskınlar düzenliyor ya da Almanya’nın Filistin’deki soykırımı desteklemesi gibi politikalarına karşı sokağa çıktığımızda polisler tüm Hochfeld’i işgal ediyor. Sonra onlarca polis arabasıyla geliyorlar ya da iki yıl önce seçim afişlerini haklı olarak yırttığı için 12 yasındaki komşumuz gibi bizi dövüyorlar.
Bunların hepsi bu sistemin bizim için yarattığı sorunlar. İşte bu yüzden bir araya gelmemiz ve sorunlarımızı kendimiz çözmeye başlamamız çok önemli. Bizi mutlu etmek ve kontrol etmek için şehir tarafından gönderilen sosyal hizmet görevlileri aracılığıyla değil. Ama nereden gelirsek gelelim, işçiler olarak birlikte. İşte bu nedenle Kızıl İttifak olarak, işçi sınıfının bir örgütü olarak “Halkların Festivali ”ni düzenliyoruz. Romanlar, Sintiler, Filistinliler, Romenler, Bulgarlar, Araplar ya da Hırvatlar, herkese kapımız açık. Hepimizin sorunları aynı ve bu sorunlarla ilgili bir şeyler yapabilmek için birlikte mücadele etmeliyiz!

Sömürü ve baskıya karşı birlikte mücadele etmeliyiz!”


Kommt zum „Fest der Völker“, Sonntag, 16. Juni um 16 Uhr im Blücherpark, Duisburg-Hochfeld

Armut, Rassismus, Polizeigewalt. Das ist das was dieses System uns zu bieten hat. Wir kennen das auch in Hochfeld. Die meisten von uns hier sind Arbeiter und fast alle kommen wir aus anderen Ländern. Wir kommen aus Ländern die von imperialistischen Staaten wie Deutschland ausgebeutet und unterdrückt werden. Und hier, gerade in Hochfeld müssen wir in schlechten Wohnungen leben, für wenig Geld arbeiten und werden mit Rassismus gespalten und gegeneinandergehetzt.

Wir wollen dagegenhalten. Und deswegen veranstalten wir am 16. Juni ab 16 Uhr im Blücherpark das „Fest der Völker“. Wir wollen zusammenkommen und gemeinsam als Arbeiter unterschiedlicher Nationalitäten und Kulturen etwas Gemeinsames erschaffen und für unsere Rechte einstehen. Wir werden ein kostenloses Fußballturnier für Kinder und Jugendliche machen. Dazu gibt es Rap-Acts und auch Essen. Und wir wollen vor allem auch über unsere Probleme reden und wie wir zusammen dagegen kämpfen können.

Probleme haben wir genug das wissen wir alle. Zum Beispiel die Situation mit den GEBAG-Wohnanlagen am Ende der Musfeldstraße. Dort ist alles von Baugerüsten umgeben, überall stehen Bauzäune rum und Wege sind gesperrt. Schöner wird es dadurch nicht. Nur lauter und vermüllter und dazu steigen noch unsere Mieten. Denn die Renovierungsarbeiten kümmern sich nur um die Fassaden, aber zum Beispiel nicht um unsere undichten Wasserleitungen.

Ein anderes Problem, was wir alle kennen, sind die Bullen. Von der rassistischen Politik werden sie in unseren Stadtteil geschickt. Die Polizei macht Razzien, wo sie zusammen mit anderen Behörden kontrollieren wollen, ob wir „schwarzarbeiten“ oder „illegal“ Kindergeld beziehen oder die Bullen besetzten ganz Hochfeld, wenn wir gegen ihre Politik wie die deutsche Unterstützung des Völkermords in Palästina auf die Straße gehen. Dann kommen sie mit dutzenden Polizeiwagen oder verprügeln uns wie den 12. Jährigen Nachbarn vor zwei Jahren, weil er zurecht Wahlplakate abgerissen hat.

Das sind alles Probleme, die uns dieses System macht. Und deswegen ist es wichtig das wir zusammenkommen und gemeinsam anfangen unsere Probleme selber anzupacken. Nicht durch Sozialarbeiter, die uns die Stadt schickt, welche uns bei Laune halten und kontrollieren sollen. Sondern gemeinsam als Arbeiter, egal woher wir kommen. Deswegen machen wir als Roter Bund, als Organisation für die Arbeiterklasse das „Fest der Völker“. Bei uns sind alle willkommen, egal ob Roma, Sinti, Palästinenser, Rumänen, Bulgaren, Araber oder Kroaten. Wir alle haben die gleichen Probleme und damit wir was dagegen tun können, müssen wir zusammen kämpfen!

Gemeinsam Kämpfen gegen Ausbeutung und Unterdrückung!”

(Avrupa Haber)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑