Gündem

Published on Mayıs 24th, 2023

0

HDP ve Yeşil Sol: Kayyım politikalarına yaklaşımımız değişmezdir – Nihai kararımızı 25 Mayıs’ta vereceğiz

Faşist Özdağ’ın açıklaması sonrası olağanüstü toplanan HDP ve Yeşil Sol Parti MYK’sı, kayyum politikalarına yönelik tavırlarının değişmez olduğunu kaydetti ve seçimlere ilişkin tutumlarını yarın açıklayacaklarını duyurdu. 

Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı CHP Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisinin ırkçı faşist lideri Ümit Özdağ’ın açıklaması sonrası Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulları olağanüstü toplantı. 

Toplantıda şu değerlendirmeler yapıldı:

“Ülkemizde yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelere uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun zamandan bu yana ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır’ın değil İstanbul’un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur.

“Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.

“Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı 25 Mayıs’ta halklarımızla paylaşacağız.”

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑