Gündem

Published on Mayıs 25th, 2023

0

HDP ve Yeşil Sol Parti seçim tutumunu açıkladı

Irkçı Zafer Partisinin Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arasında kayyum politikalarının süreceğine ilişkin dün imzalanan protokolün ardından seçim tutumunu açıklayan HDP ve Yeşil Sol Parti, Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini duyurdu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulları (MYK), 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair tutumunu açıkladı.

Söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürtlerin politik iradesine kayyumlar yoluyla ipotek koyanların aynı zamanda bütün Türkiye halklarının haklarına ve özgürlüklerine de ipotek koyduklarını vurguladı. Kürt sorunun çözümsüzlüğünün toplumun çıkarına olmadığını belirten Buldan, mülteci ve göçmen sorunu ancak savaş politikalarına karşı güçlü bir barış mücadelesinin verilerek çözüleceğini kaydetti.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, değişim taleplerinin engellenemeyeceğini dile getirdi.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ise 28 Mayıs seçimlerinin Erdoğan ve Kılıçdaroğlu seçimi olmadığını belirtti ve ekledi: “Bu seçim bizim seçimimiz. Oyumuz yine demokrasiden, değişimden ve dönüşümden yanadır.”

Son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar ise açıklanan ortak metne ilave edecek pek bir şey olmadığını söyleyerek, “28 Mayıs seçimleri bir referandum niteliğindedir” dedi. (etha)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑