İnsan Hakları

Published on Nisan 13th, 2024

0

Kürt aktivist Serhat Gültekin Türkiye’ye iade edildi

Fransa-Türkiye arası kirli ilişkiler nedeniyle Kürt aktivist Serhat Gültekin Türkiye’ye iade edildi. Sağlık sorunları bulunan Gültekin’in tedavisi yarım kaldı, uzun yıllar hapishanede kalma riski bulunan Gültekin ayrıca avukatlarıyla da görüştürülmedi. 

Fransa’da Kürt aktivist Serhat Gültekin’i zorla Türkiye’ye gönderdi. 2017 yılında Fıransa’ya sığınma talebinde bulunan ve 4 Nisan 2021’de tutuklanan Gültekin, 2023 yılının aralık ayında denetimli serbestlik şartıyla tahliye edildi. 10 Nisan’da imza atmak için giden Gültekin, gözaltına alındı, Paris Havaalanı’ndaki deport merkezine götürüldü. 

Fransa devleti sendikaların, insan hakları kurumlarının, Avrupa Parlamentosu’nun tüm itirazlarına rağmen Gültekin hakkında iade kararı verdi. 48 saat içinde itiraz süresi de beklenmeksizin Gültekin Türkiye’ye iade edildi.

‘TEDAVİSİ YARIM BIRAKILDI’
Mezopotamya Ajansı’na bilgi veren Gültekin’in avukatı Şule Recepoğlu, Serhat Gültekin’in marfan sendromu hastalığı olduğunu aktardı. Recepoğlu, “Hastaneye sevki, güvenli tedavi koşullarının sağlanması ve etkili bir hukuki yardım açısından bizlerle görüştürülmesini talep ettik. Müvekkilimiz Gültekin’in TEM’den mi yoksa İlamat Bürosu’ndan doğrudan cezaevine gönderilip gönderilemeyeceği hususu henüz belirsizliğini koruyor. Gültekin, nadir bir genetik hastalık olan ‘marfan sendromu’ nedeniyle tedavi görmektedir. Ayrıca kendisi iki kez pnömotoraks geçirmiş ve ciddi mide sorunları bulunuyor. Müvekkilimiz tüm bu sağlık sorunları gözardı edilerek, tedavisi yarım bırakılmış ve hukuksuz bir şekilde gönderilmesine karar verilmiştir. Gültekin Türkiye’ye teslim edildiği taktirde kendisine yapılan hukuksuz muamele ve uzun yıllar hapiste kalacağı bir süreç olacak. Ayrıca Gültekin’in rahatsızlığı nedeniyle de böylesi üzücü bir durumda her an yaşam koşulları tehlikeye düşebilir.”

ÖHD: SERHAT GÜLTEKİN İLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİK
Gültekin’in hukuki durumunu takip eden Özgür Hukukçular Derneği, de bir açıklama yaptı. Türkiye’ye gönderilen Gültekin ile görüştürülmediklerini belirten, ÖHD, “Hukuksuz bir şekilde Türkiye’ye iade edilen Serhat Gültekin saatlerdir avukatları ile görüştürülmüyor. Meslektaşlarımızın verdiği bilgiye göre ciddi hastalıkları olan müvekkilleri ile görüştürülmemeleri nedeniyle sağlığından endişe edilmektedir. Meslektaşlarımızın müvekkilleri ile derhal görüştürülmelerini talep ediyor, sürecin takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑