Türkiye

Published on Eylül 12th, 2022

0

Kürt öğrencilere “kanı bozuklar” diyerek hakaret eden müdür kent merkezine atandı

Batman’da Kürt öğrencilere “Kanı bozuklar, vatan hainleri” diyerek hakaret eden okul müdürü Ömer Çakır, kısa süreli bir sürgünün ardından yeniden kent merkezinde görevlendirildi.

Batman’da Kürt öğrencilere “Kanı bozuklar” diyen okul müdürü Ömer Çakır, kısa süreli sürgünün ardından yeniden kent merkezinde bir okula müdür olarak atandı.

Batman’da Petrol Anadolu Lisesi’nde müdür iken öğrencilere “Kanı bozuklar, soysuzlar, vatan hainleri” sözleriyle hakaret eden Ömer Çakır, Beşiri ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gönderildikten kısa bir süre sonra yeniden kent merkezinde bir okula müdür olarak atandı. Mezopotamya Ajansında yer alan haberde, öğrenci velilerini “Vali benim arkadaşım” sözleriyle tehdit eden Ömer Çakır hakkındaki soruşturmanın halen tamamlanmadığı ve yeni eğitim öğretim yılında Batman merkezde bulunan Cengiz Topel Ortaokulu’nda müdür olarak görevlendirildiği öğrenildi.  

EĞİTİM SEN TEPKİ GÖSTERDİ: HAKKINDA CEZA TEKLİFİ DAHİ YAPILMADI

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman Şubesi Başkanı Nurettin Şimşek, ırkçı öğretmenin tayinine tepki gösterdi. Şimşek, “Söz konusu şahıs ile ilgili hazırlanan soruşturma raporları sadece bu durumla ilgili değildir. Okul tuvaletlerini bilinçli bir şekilde kapalı tutarak öğrencileri baskılamaya çalışması, zaman çizelgesine ve çalışma esaslarına riayet etmemesi, memurluk makamına yakışmayan davranışlarda bulunmaması hususları da açığa çıkmasına rağmen ceza teklifi dahi yapılmadı” dedi.  

Ömer Çakır’ın şikayetçi olan öğrenci velilerini “vali arkadaşım” sözleriyle tehdit ettiğini anımsatan Şimşek, tayinle birlikte bu tehdidin gereğinin yerine getirildiğini söyledi. Şimşek, ırkçılık yapan öğretmenin merkeze yeniden tayin edilmesinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

Ülkü Ocakları’na üye olan ve Türk Eğitim Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı olan Ömer Çakır, geçtiğimiz yıl İstiklal Marşı’nın okunmasına eşlik etmeyen öğrencilere “Kanı bozuklar” şeklinde hakaret etmişti. Çakır, daha sonra “Vatan hainleri” diyerek öğrencileri saatlerce soğuk havada bekletmişti. Çakır, duruma karşı yanına gelen öğrenci velilerini de tehdit etmişti. Durumun kamuoyuna yansıması üzerine Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olayın soruşturulması için müfettiş talebinde bulunmuştu. Müfettişlerin ifadelerine başvurduğu öğrenciler, veliler ve Petrol Anadolu Lisesi müdür yardımcıları A. I. ile M. S. iddiaları doğrulamıştı.Reklam

Soruşturma sürerken okula gelen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) üyeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı Batman Şube Müdürü Abdussamet Oral, müdür yardımcılarını tehdit etmişti. Kendini hükümetin “siyasi komiseri” olarak tanıtan Oral, şikâyetçi müdür yardımcılarını “Ben buraya resmi bir sıfatla gelmedim. Gayri resmi olarak buradayım, İl Milli Eğitim sorumlusu benim, neyin ne olacağına ben karar veririm. Soruları soracağım ve neşteri vuracağım. Siz kim oluyorsunuz da dilekçe veriyorsunuz. Dilekçe vermeden benim yanıma geleceksiniz, bana bilgi vereceksiniz. Zaten arkadaşım hakkında bir yanlış yaptın, benim kara listemdesin, seni kimse kurtaramaz” tehditleri savurmuştu.

Öğrencilere “Kanı bozuklar, soysuzlar, vatan hainleri” sözleriyle hakaret edildiğini doğrulayan Petrol Anadolu Lisesi Müdür Yardımcıları A. I. ile M. S, Hasankeyf ve Kozluk ilçelerine sürgün edilmişti.

Çakır ise, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Beşiri ilçesinde müdür olarak tayin edilmişti.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑