Sağlık

Published on Şubat 11th, 2024

0

Muayenehanelerde çalışan sağlık personelinden “uyarı grevi”

Almanya’da muayenehanelerde çalışan sağlık personeli ücret artış talebiyle “uyarı grevi” yaptı.

Sağlık Çalışanları Birliğinin (VMF) çağrısıyla devam eden toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında işverenler üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla ülkedeki muayenehanelerde çalışan yaklaşık 330 bin sağlık personeline bir günlük iş bırakma çağrısında bulundu.

Grev nedeniyle ülkede birçok muayenehanenin kapalı kaldığı bildirilirken, acil durumlar için sağlık personelinin çalıştığı ifade edildi.

Başkent Berlin’de bir grup sağlık çalışanı toplu sözleşme görüşmelerinin yapılacağı Federal Tabipler Birliği binası önünde gösteri yaptı.

“Biz asgari ücretten fazlasını istiyoruz” sloganları atan göstericiler, “Hayat kurtarıyoruz ama kendi hayatımızı zorlukla finanse edebiliyoruz”, “Biz görülmek, duyulmak ve değer görmek istiyoruz” ve “17 yıldır bu işi yapıyorum, benim için de her şey pahalılaştı” yazan dövizler taşıdı.

İşverenler ile VMF arasında yapılan toplu görüşmelerde, VMF işverenlerin yüzde 5,5’lik ücret artış teklifini reddetti ve muayenehanelerde çalışan sağlık personeli için yüzde 17 ücret artışı ve 2 bin euro enflasyon ikramiyesi talep ediyor. (MHA)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑