Güncel

Published on Mart 23rd, 2024

0

Newroz ruhu sandıklara taşınacak

Amed’deki görkemli Newroz kutlamasına katılanlar, Newroz ruhunu 31 Mart günü sandıklara taşıyacaklarını söyleyip, “Başaracağız” mesajı verdi.

Amed’de 21 Mart günü “Dem dema serkeftîn û azadî ye” şiarıyla kutlanan Newroza bir milyonu aşkın kişi katıldı. Kutlamada sahneye çıkıp kitleye seslenen siyasetçiler, Kürt sorununun çözümü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması ve Kürtlerin ulusal birliğine dönük önemli mesajlar verdi. Konuşmalar sırasında bu başlıklara dair her vurguda alandan yükselen alkış ve atılan sloganlarla da bu mesajlar sahiplenildi.

Yağan yağmura aldırış etmeden program sonuna kadar alandan ayrılmayan yurttaşlar, Newroz’un ve kutlamaya damga vuran siyasal taleplerin kendileri açısından önemini dile getirdi.

Newroz’un bir “direniş bayramı” olduğunu dile getiren İnayet Ok, yağmura aldırış etmeden alana geldiğini belirterek, “Taş yağsa da geleceğiz” dedi. Türkiye’de tutuklamalarla rehin alma siyaseti yürütüldüğünü söyleyen Ok, ağabeyinin de 8 aydır tahliyesinin engellendiğini belirtti. Türkiye’de hukuk ve adalet olmadığını ifade eden Ok, “Haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Direneceğiz ve başaracağız. Mutlaka bir gün kazanacağız” diye konuştu.

‘ÖNDERLİĞİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYORUZ’

Almanya’dan gelip Newroz’a katılan Esen Sönmez Pınar da, duygularını şöyle ifade etti: “Önderlik için özgürlük istiyorum. Bu Newroz’u Kürt halkı için özgürlük getirmesini istiyorum. Başta Önderlik ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğüne vesile olmasını diliyorum.”

Kürt halkının Newroz’unu kutlayarak söze başlayan Halife Karda ise, “Newroz, özgürlüğün, barışın ve beraberliğin simgesi. Bunların gerçekleşmesi için tecridin kaldırılması gerekir. Hep beraber zılgıtlarla, coşkuyla bu senenin Newroz’unu kutlayalım” dedi.

Newroz’un barış getirmesini dileyen Ruken Şen, bunun yolunun ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünden geçtiğini kaydetti. Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesiyle tüm toplumun özgürleşeceğini ifade eden Şen, “Bizler dilimize, kültürümüze sahip çıkmalıyız. Zindanlarda açlık grevi direnişleri var. Halk olarak, tutsakların seslerini dünyaya duyurmak için bu direnişleri sahiplenmeye çağırıyorum” şeklinde konuştu.

‘GELİN BİR OLALIM’

İmralı’da uygulanan tecridin tüm Kürt halkının üzerine uygulandığını dile getiren Evin Turhan da, “Tecrit konusunda sözün bittiği yerdeyiz. Çok uzun yıllardır tecrit sürüyor. Öcalan üzerindeki tecrit bir an önce kaldırılmalıdır. Tüm Kürt halkı üzerinden kaldırılmalıdır. Artık yeter, halk olarak hepimiz bir olmalıyız. Dünyadaki tüm Kürtlere sesleniyorum. Üzerimizdeki bu zulmün son bulması için gelin bir olalım” çağrısında bulundu.

Yüz binler olarak Newroz’u kutladıklarını kaydeden Mihriban Arslan ise, şunları söyledi: “Cezaevlerindeki açlık grevleri ve seçim sürecinde olmamız kitlenin yoğunluğunu bire bir etkileyen şeylerdir. Aynı zamanda 8 Mart’tan aldığımız ateşi buraya taşıdık. 31 Mart’ta da sandıklara taşıyacağız. Burada bulunan kitlenin ortak talepleri var. Bu da öncelikle cezaevlerinde bulunan tutsakların üzerindeki baskıların sonlanması ve açılık grevindekilerin taleplerinin karşılanması bunların sağlanması içinde hepimiz bir olmalıyız. Öncelikle tüm devrimci ve yurtsever partilerin tecride karşı dayanışmalarını büyütmeleri gerekir. Hem içeride hem de dışarda dayanışma sağlamak zorundayız.”

Şirnêx’ten Newroz’a gelen Hazlı Kılıç, “Bugün baharın gelişi ile beraber özgürlüğümüzün ve boyun eğmeyişimizin simgesini kutluyoruz. Newroz hiçbir şekilde engel tanımadı, tanımayacak. Başımız dik her zaman kutlayacağız Newrozu” dedi.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Wan’ın Erdîş’den (Erciş) gelen Hakan Deniz, “Newroz barış ve özgürlüğün bayrağı olacak. Zindan direnişini saygıyla selamlıyorum. Biz onlar sayesinde varız. Hep de var olamaya devam edeceğiz. Onlar sayesinde başımız hep dik olacak hiç boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

Tüm dünyaya Kürtlerin varlığını gösterme duygusuyla alana geldiğini dile getiren Sinan Okyay, “Amed’te rengimizi göstereceğiz. Asla geri adım atmayacağız. Hep var olacağız. Bu Demirci Kawa’nın Newrozu. Biz de onun izinden gideceğiz” ifadelerini kullandı.

‘31 MART SEÇİMLERİNİN MESAJI VERİLDİ’

Newroz alanında 31 Mart seçimlerinin de mesajının verildiğini kaydeden Cebrail Yıldız, “Genci yaşlısıyla hepimiz ailece buradayız. Yıllardır birçok farklı renk inanç ve ideoloji bu alanda buluşuyor. Ben de 20 yıldır bu Newroza her zaman katılıyorum. Bu coşkuyu her zaman aynı şekilde yaşıyoruz. Siyasi tutsakların açlık grevi eylemlerini destekliyorum. Kürt halkı tecridin son bulması için siyasi kimliği ile siyasi platformlarda sesini yükseltmeli ve herkes destek olmalıdır” dedi.

13 yaşında çobanlık yaparken Newroz ateşi yakmaya başladığını ifade eden Mahmut Yazmaz da, “Çünkü Newroz zulme karşı durmaktır. Bugün de Jîna Emînî’lerin direnişi ve zindanda Apo’ların direnişi eşliğinde kutlanıyor. Tutsaklar hükümetin zulmüne karşı açlık grevi direnişinde. Kürt halkı bilinçlenmelidir. Dilini ve kimliğini tanımalıdır. Önümüzdeki seçimlerde tüm Kürtler tecridin kaldırılması, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için mücadele etmelidir” şeklinde konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑