Sömürgecilik

Published on Şubat 12th, 2024

0

Özgürlük Yolculuğu Mannheim’da başladı…

Avrupa’da yaşayan Kürt gençleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi için “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” şiarıyla Mannheim’dan Strasbourg’a 6 günlük “Özgürlük Yolculuğu” yürüyüşü başlatıldı.

Enver Enli (Mannheim)

10 Şubat’ta Mannheim Hbf’dan (Merkezi Tren İstasyonu) başlatılan yürüyüş, Mannheim şehrinin bir çok semtini dolaştı , yürüyüş güzergahı boyunca polisin güvenlik önlemleri dikkat çekerken bayrak ve flamalarla yürüyen kitleye güzergah boyunca ilgi yüksekti…Başkan Öcalan’a Özgürlük pankartının arkasında yürüyen kitle Mannheim Şairon Str.’deki Kürt Kültür Merkezinde sona erdi. Kürt Kültür Merkezindeki istirahat ve yemek molasından sonra Heidelberg şehrine giden kitle akşam yapacakları etkinlikten sonra, 11 Şubat Pazar günü Heidelberg Merkezi Tren İstasyonundan Özgürlük Yürüyüşüne devam edecekler,  Schwetzingen ve Ketsch şehirlerinden de geçecek olan yürüyüş kolu Hockenheim Merkezi Tren İstasyonunda son bulacak.

Yürüyüş Tertip Komitesi yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinden 300 gencin yürüyüşe katılacağını belirtti. Yürüyüşün yapılacağı şehirlerde gençler, kadınlar, yurtseverlerle beraber aylardır hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Tertip Komitesi, yürüyüş için teknik ve lojistik tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydetti. Yürüyüşe katılan gençlerin uğrayacakları şehirlerde konuk edilecekleri belirtilen açıklamada, yürüyüş boyunca büyük Köln yürüyüşü için el broşürleri ve bildiriler dağıtılacağı, 17 Şubat’ta gerçekleştirilecek eylem için propaganda çalışmaları yapılacağı vurgulandı. Bu sene diğer senelerden farklı olarak yürüyüş boyunca bölgelerdeki yurtsever halkın da destek amaçlı yürüyeceği belirtildi.

Yürüyüş boyunca her akşam panel, Kürdistan devrim şehitleri için anma etkinliği, gençliğin rolü ve misyonu üzerine seminer ve tartışmalar, jineoloji eğitim seminerleri, yerel ve ulusal sanatçıların katılacağı moral etkinlikleri yapılacak. Tertip Komitesi son olarak Avrupa’da yaşayan bütün yurtseverleri, Kürt gençlerini İmralı’daki tecrit ve mutlak iletişimsizlik halini kırmak için yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Yürüyüş Tertip Komitesi yaptığı açıklamada, yürüyüş programı hakkında da bilgi verdi;

12 Şubat Pazartesi Homburg Merkezi Tren İstasyonundan Kirkel Merkezi Tren İstasyonuna yürüyüş olacak.

13 Şubat Salı günü Friedrichsthal Merkezi Tren İstasyonundan Saarbrücken Merkezi Tren İstasyonuna yürüyüş olacak.

14 Şubat Çarşamba Saarbrücken Merkezi Tren İstasyonundan Kürt Kültür Merkezi’ne doğru yürünecek.

15 Şubat Perşembe günü uluslararası komplonun yıl dönümünde Strasbourg’ta buluşacak olan 3 farklı yürüyüş kolu birlikte uluslararası komployu protesto edecek. Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Basel’den Paris’ten ve Mannheim’dan gelen yürüyüşçüler Strasbourg belediyesi önünde buluşup Avrupa Konseyi’ne yürüyecek.

16 Şubat Cuma günü Önder Öcalan üzerine bir konferans verilecek.

17 Şubat Cumartesi günü yürüyüşçüler büyük Köln yürüyüşüne katılacak.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑