Irkçılık

Published on Mayıs 26th, 2023

0

Ruanda Soykırımı şüphelisi Kayishema yakalandı

Ruanda Soykırımı şüphelilerinden Fulgence Kayishema Güney Afrika’nın Paarl kentinde yakalandı.

Ruanda’da 1994’te iki bini aşkın Tutsi’nin öldürülmesiyle ilgili en çok arananlar listesinin başında yer alan şüpheli Fulgence Kayishema, Güney Afrika’nın Paarl kentinde yakalandı. CNN’de yer alan habere göre, Kayishema, soykırım esnasında Nyange Katolik Kilisesi’nde yapılan soykırımın baş şüphelisi olmakla suçlanıyor.

Sahte kimlikle 20 yıldır firarda

BM ekibinden yapılan açıklamaya göre, tutuklandığında Kayishema başlangıçta kimliğini inkar etti. Kayishema’nın 20 yılı aşkın süredir sahte bir kimlikle firarda olduğu ortaya çıktı.

Soykırımın ardından Kayishema, eşi, çocukları ve kayınbiraderi ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kaçtı. Diğer Afrika ülkelerine yerleştikten sonra 1999’da Güney Afrika’ya taşındı ve sahte bir isim kullanarak Cape Town’da sığınma talebinde bulundu.

Bugün mahkemeye çıkarılacak

Kayishema, bugün Cape Town kentindeki Bellville Magistrate Mahkemesi’ne çıkarılacak. Mahkeme, Kayishema’nın “bu katliamın planlanması ve uygulanmasına” doğrudan katıldığını iddia ediyor. İddianamede, sığınmacılar içerideyken kiliseyi yakmak için benzin alıp dağıttığı belirtiliyor. Kayishema ve diğerleri de, yangının ardından kiliseyi buldozerle yıkmakla suçlanıyor.

Ruanda Soykırımı hakkında

Ruanda’nın Nyanga kentindeki olaylar, 90 günlük bir süre içinde tahminen 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu’nun katledildiği soykırımın en acımasızlarından biriydi.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑