İngiltere

Published on Mayıs 13th, 2024

0

‘Ruanda yasasını daha önce engelledik, yine engelleyebiliriz’

Ruanda yasasına ilişkin GİK-DER’de düzenlenen toplantıda söz alan yasal danışman Fero Fırat, “Size İçişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında verilen belgeleri kesinlikle imzalamayın. Bir akraba yanında kalınıyorsa o kişinin bilgilerini saklayın, herhangi bir gözaltı durumuna karşı kefil olabilecek kişileri ayarlayın ve doğrulanmamış içeriklere karşı ihtiyatlı olun” uyarısında bulundu. GIK-DER adına söz alan İbrahim Avcıl ise, yasanın yürürlüğe girmesinin önemli olmadığını söyledi, “Daha önce engelledik, yine engelleyebiliriz” diyerek mücadele çağrısında bulundu.

GİK-DER’e yürüttüğü çalışma için teşekkür eden Fero Fırat, yasaya karşı birleşik mücadelenin önemine dikkat çekerek, tüm kurumların yasaya karşı aktif çalışma yürütmesi gerektiğini vurguladı.

İngiltere’de göçmen ve mültecinin sınır dışı edilmek istenmesine ilişkin hazırlanan Ruanda yasasına ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

AVEG-KON’a bağlı İngiltere’de örgütlü Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER) tarafından dernek binasında düzenlenen toplantıda, Ruanda Planı’nın hem ekonomik hem de siyasi nedenlerle göç eden herkesi etkilediğine dikkat çekildi.

AVCIL: DAHA ÖNCE ENGELLEDİK, YİNE ENGELLEYEBİLİRİZ
Toplantıda GIK-DER adına söz alan İbrahim Avcıl, yasa ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Avcıl, “2022 yılında bu konu tartışmaya açıldığında hem sendikalar hem de kitle örgütleri olarak buna karşı çıktık. Dernek olarak açlık grevinden, göçmenlerin tutulduğu merkezlerin önünde eylem yapmaya dek farklı şekillerde mücadele yürüttük” dedi. İngiliz insan hakları örgütleri ve sendikaların da göçmen ve mültecilerin sınırdışı edilmek istenmesine karşı mücadele ettiğini hatırlatan Avcıl, AİHM kararı ile durdurulan uçuşlara noktayı İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin koyduğunu anımsattı. Göçmen karşıtlığından başka elinde bir şey kalmayan hükümetin göstermelik birkaç değişiklikle tasarıyı yasalaştırdığını kaydeden Avcıl, “Tasarının yasalaşması uygulamayı durdurmayacağımız anlamına gelmez. Daha önce engelledik, yine engelleyebiliriz” diyerek mücadele çağrısında bulundu.

İngiltere’deki göçmen ve insan hakları savunucusu örgütlerin göçmenlerin taşındığı otobüslerin önüne yatarak, adreslerden yapılmak istenen gözaltıları fiilen engelleyerek mücadele ettiğini kaydeden Avcıl, “Bu yasaya karşı arkadaşımızın gözaltına alınmasını önlemek için mücadele etmek gerekiyor. Bunu ancak birlikte yapabiliriz” dedi.

29 HAZİRAN’DA YAPILACAK EYLEME KATILIM ÇAĞRISI
Care4Calais ve diğer kurumların kurduğu yardım hatları hakkında bilgilendirme yapan Avcıl, “29 Haziran’da ulusal çapta eylem gerçekleşecek, eyleme buradaki arkadaşların katılımı önemli. Mücadele dışında başka bir seçenek yok. Yasaya karşı mücadele edilmeseydi, bugüne kadar tüm ilticacıları gönderirlerdi” diye konuştu.

FIRAT: BAKANLIĞIN VERDİĞİ BELGELERİ İMZALAMAYIN
Toplantıda bilgilendirme yapan yasal danışman Fero Fırat ise Ruanda yasasında gelinen süreci anlattı. “Göçmenlere saldırmak son on yılların bütün iktidarlarının politikası oldu” diyen Fırat, AİHM ve Yüksek Mahkeme kararlarına rağmen uygulamaya geçilen yasa uyarınca 1 Ocak 2022’den sonra “tehlikeli yollardan” İngiltere’ye gelenlerin Ruanda’ya gönderilmek istendiğini hatırlattı.

Sınırdışı edilmek istenen göçmen ve mültecilere, “Size İçişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında verilen belgeleri kesinlikle imzalamayın” uyarısında bulunan Fırat, bir akraba yanında kalınıyorsa o kişinin bilgilerinin saklanması, herhangi bir gözaltı durumuna karşı kefil olabilecek kişilerin ayarlanması ve doğrulanmamış içeriklere karşı ihtiyatlı olunması gerektiğini söyledi.

GIK-DER’e yürüttüğü çalışma için teşekkür eden Fero Fırat, yasaya karşı birleşik mücadelenin önemine dikkat çekerek, tüm kurumların yasaya karşı aktif çalışma yürütmesi gerektiğini vurguladı. (etha)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑