Avrupa no image

Published on Temmuz 16th, 2020

0

Siyah maskeler, beyaz güller: İspanya kayıplarını anıyor

Korona virüsü salgınının en fazla can kaybına yol açtığı ülkelerden biri olan İspanya, ölen 28 binden fazla kişi için bir devlet töreni düzenlendi. Kraliyet sarayındaki törene ölenlerin akrabaları da katıldı. 

İspanya, korona virüsü nedeniyle ölen 28 binden fazla kişiyi anmak adına bir devlet töreni düzenledi. Kral 6. Felipe’nin Madrid’deki Kraliyet Sarayı’nda ev sahipliği yaptığı anma törenine, ölenlerin yakınlarının yanı sıra yabancı ülkelerin temsilcileri de katıldı.

Katılımcıların siyah maske takarak beyaz güller bıraktığı törende konuşma yapan Kral Felipe, “Acınızda yalnız değilsiniz. Bu bizim ortak acımız” dedi. Kral Felipe, İspanyolların salgının zirve yaptığı günlerde Avrupa’daki en sert sokağa çıkma tedbirlerinden birine ‘büyük bir cesaret, özveri ve disiplin ortaya koyduğunu’ söyledi. İspanya Kralı, “Ölenlerin birçoğu, yaşam hikayeleri tarihimizi demokrasi yönünde değiştirmiş olan yaşlılardı” diye konuştu.

Etkinliğe Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, başka üst düzey AB yetkilileri ve Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus de katıldı.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑