Güncel

Published on Mart 17th, 2023

0

Şu ana kadar kimler milletvekili aday adaylıklarını açıkladı?

Türkan Elçi CHP’den aday olacak. Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe’nin de TİP’ten aday olacağı kaydedildi.

Türkiye 14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için sandık başına gidecek.

Seçim tarihinin kesinleşmesi sonrasında partiler milletvekili aday adaylığı sürecini başlattı. Çok sayıda kamu görevlisi, kritik görevlerini bırakarak milletvekilliği adaylığı için partilerin kapılarını çaldı.

Özellikle AKP’ye çok sayıda bürokrat aday adaylığı başvurusu yaptı. Türkiye kamuoyundan milletvekili aday adaylıklarını açıklayan isimlerden bazıları şöyle:

AKP 

Hatay Valisi Rahmi Doğan

Maraş merkezli depremlerde büyük yıkım yaşayan ve binlerce insanını hayatını kaybettiği Hatay’ın valisi Rahmi Doğan, Sivas milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

15 Mart’ta Hatay Valiliği sitesinden bir açıklama yapan Doğan “Beş yıldır yürüttüğüm Hatay Valiliği görevinden, devlet büyüklerimin de müsaadeleri ile, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Milletvekili seçimlerinde, memleketim Sivas’tan “aday adayı” olmak üzere ayrılmış bulunmaktayım.” dedi.

Parti ismi vermeyen Doğan AKP’den aday adayı olacak.

TIKLAYIN – Hatay Valisi milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat

Hatay’dan milletvekili adayı olabilmek için istifa eden bir başka isim İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat.

Deprem nedeniyle çöken ve ağır hasarlı hastanelerde yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Hatay’ın İl Sağlık Müdürü Polat, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için istifa kararı aldı.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan

2019 yerel seçimlerinde Ağrı Belediye Başkanı seçilen Savcı Sayan 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını alan Savcı Sayan’ın  hangi ilden aday listesine gireceği ise henüz netlik kazanmadı.

Hopa Kaymakamı

Artvin’in Hopa İlçesi Kaymakamı Gürkan Üçüncü, görevinden istifa ederek AKP’den Trabzon Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı.

Kızılay İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi

Depremde ortaya çıkan skandallarla eleştirilerin odağı olan Kızılay’ın İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için İBB’deki görevlerini bıraktı.

Ekşi, İBB’nin Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı ve AKP’den Maltepe Meclis üyesiydi.

Milli güreşçi Selçuk Çebi

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sporcu Yetiştirme Daire Başkanı Selçuk Çebi, milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Dünya şampiyonu eski milli güreşçi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, AK Parti Trabzon Milletvekili aday adaylığı için mevcut görevimden istifa ettim. Yarın saat 15.00’te il başkanlığımızda başvurumuzu yapacağız. Dualarınızı bekler, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

TBESF Başkanı Muaz Ergezen

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Muaz Ergezen de milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa edenler arasında. Ergezen yaptığı yazılı açıklamada, “Kariyerimdeki en anlamlı görevlerden biri olan, gururla sürdürdüğüm TBESF başkanlık görevimden milletvekili aday adayı olmak için istifa ettim. Vizyonu ve liderliği ile yolumuzu aydınlatan, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki seçimin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor dualarınızı bekliyorum” dedi.

TİP

Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe

İstanbul’da Ocak 1996’da haber takip ederken gözaltına alınıp öldürülen Evrensel muhabiri Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe milletvekili aday adayı olmak için memur olarak çalıştığı kurumdan dün istifa etti.

Meryem Göktepe Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) adaylık başvurusu yapacak.

Meryem Göktepe kardeşi Metin Göktepe’yle

CHP

Belediye Başkanlığından uzaklaştırılan Vefa Salman 

“Zimmete para geçirilmesi” iddiasıyla yargılanan ve 2020’de Yalova Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman, da CHP’den milletvekili aday adaylığı için istifa etti. Salman, milletvekili aday adaylığı için CHP’ye giderek başvurusunu yaptı. Belediye meclisi, ilerleyen günlerde oylamayla yeni belediye başkanını seçecek.

İBB’nin CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa edenler arasında.

Subaşı, görevinden istifa ederek CHP 3. Bölge Milletvekili aday adayı olduğunu duyurdu.  

Sanatçı Onur Akın

Sanatçı Onur Akın, CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı.

Daha önce CHP’ye “Bir ıslık da sen çal” şarkısı hazırlayan Onur Akın, genel merkeze giderek milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Türkan Elçi

CHP, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi de adaylık teklifi götürdü. Teklifi kabul eden Türkan Elçi’ye parti rozetini CHP lideri Kılıçdaroğlu taktı.

TIKLAYIN- Tahir Elçi Kimdir?

İYİ Parti

‘İnternetçi Arkadaş’ Taylan Yıldız

İYİ Parti’den İBB Meclis üyesi olan Taylan Yıldız milletvekili aday adayı olmak için görevinden ayrılan isimler arasında.

İBB Meclisi’nin 14 Mart’taki oturumunda konuşan Yıldız yaptığı ankete katılanların yüzde 90’unun TBMM’de gençliği temsil etmesi için kendisinin milletvekili olmasını istediğini belirtti.

Yıldız, “Açtığım canlı yayında gençlere sordum TBMM’de milletvekili adayı olayım mı diye anket sonucunda gençler yüzde 90 milletvekili adayı olmamı istedi” dedi.

Ali Kıdık da aday

İYİ Parti’nin İBB Grup Sekreteri ve Küçükçekmece Meclis üyesi Ali Kıdık da aday adaylığını açıkladı.

Kıdık, Türk Hava Yolları‘ndaki istifaları ve Atatürk Havalimanı’ndaki yıkımı gündeme taşımış, 16 Kasım 2022’de silahlı saldırıya uğramıştı.

HDP

Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü

Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü, görevinden istifa ederek HDP’den aday adayı olacağını duyurdu.

Hülakü, kendi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Onurla yürüttüğüm Bingöl Barosu Başkanlığı’ndan Halkların Demokratik Partisi aday adaylığı için istifa ettim. Desteğini esirgemeyen tüm dostlara teşekkürlerimle.” dedi.

(bianet – HA)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑