Ekoloji no image

Published on Temmuz 30th, 2021

0

Üç Amerikalının ömrü boyunca ürettiği karbon bir kişiyi öldürmeye yetiyor

“Eski tas eski hamam senaryolardan daha agresif iklim politikaları izlediğinizde kurtarılabilecek önemli sayıda hayat var”

Yeni bir araştırmaya göre üç Amerikalının ömrü boyunca ürettiği karbon salım miktarının bir kişiyi öldürmeye yetecek kadar etkisi olacak.

Çarşamba günü yayımlanan araştırma makalesinde, atmosfere salımı gerçekleşen her bir ton karbondioksitin (CO2) sebep olduğu ölüm sayısının tahmin edilebilmesi için “karbon ölüm bilançosu” adı verilen yeni bir ölçüm kullanıldı.

Çalışmada, 2020’de 3,5 Amerikalının ömründeki salıma eşit miktardaki 4 bin 434 ton CO2’nin eklenmesiyle “2020-2100 arası beklentilerde küresel ölçekte fazladan bir kişinin ölümüne yol açtığı” belirtildi.

Nature Communications adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmaya göre Amerikalıların ürettiği karbon, diğer ülkelerden çok daha fazla. Yaklaşık 25 Brezilyalı veya 146 Nijeryalı ömürleri boyunca aynı miktarda karbon üretiyor.

Dahası, çalışmada ayrıca 4 milyon ton daha fazla CO2’nin (kabaca bir Amerikan kömür santraliyle aynı miktar) 2100’e kadar 900’den fazla kişiyi öldüreceği de bulundu.

Çalışmanın yazarı ve Columbia Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Daniel Bressler, Guardian’a yaptığı açıklamada, modelin sadece ısıya bağlı ölümleri hesaba katması nedeniyle ölüm tahminlerinin muhtemelen düşük tespit edildiğini söyledi. İklim krizi ayrıca hava kirliliği, sel ve yangın kaynaklı artan ölüm oranlarıyla da ilişkili.

Her ne kadar çalışmada bireysel karbon emisyonlarına bakılsa da Bessler, işletmeleri etkileyen iklim politikalarının bireylerin yapabileceğinden daha büyük bir etkiye sahip olacağını belirtti.

Bessler, Guardian’a “Benim görüşüm, bireylerin kişi başına ölüm salımlarını fazla kişisel algılamaması gerektiği yönünde” dedi.

(İndyturkish)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑