Almanya

Published on Mayıs 25th, 2024

0

Ulm’da Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemi gerçekleştirildi ►

Cumartesi Annelerinin 1000. Haftası nedeniyle Almanya’nın Ulm şehrinde de AGİF tarafından bir gösteri gerçekleştirildi.

Ercan Koçak (Ulm)

Gözaltında Kayıplara Karşı Komite (ICAD) Enternasyonal Büro tarafından yapılan çağrı doğrultusunda, Almanya’nın Ulm şehrinde de dayanışma mitingi yapıldı. Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı AJK derneği tarafından düzenlenen eyleme, Tohum, ATİF, Trotz Alledem (Herşeye Rağmen), ADHF, AGEB taraftarları destek verirken, Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) temsilcileri de katıldı.

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’nda ve özgün olarak da Cumartesi Annelerinin 1000. Hafta eylemiyle dayanışmak amacıyla alana çıkan göstericiler, konuşma yaparken bildiriler dağıttı, kayıpların fotoğraflarının yer aldığı dövizler açtı. Çadıra gelenlere, Cumartesi Annelerinin mücadelesi anlatıldı.

Gösteride yapılan konuşmada “Türkiye’de Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle bugün, an itibarıyla İstanbul’da 1000. Hafta oturma eylemini gerçekleştiriyor” denirken, devamında da şöyle dendi: “Kayıp yakınlarının, ilerici ve devrimci güçlerin ortak mücadele ile devletlerin bu saldırısına karşı toplumsal muhalefeti geliştirdiği ve devletin bu politikasını teşhir ettiği ülkelerde bu saldırı önemli oranda geri püskürtülmüştür. Arjantin’de Plaza de Mayo Annelerinin uzun yıllara yayılan mücadelesi, Türkiye ve Kürdistan’da Cumartesi Annelerinin, kayıp yakınlarının kararlı mücadelesi bu konuda yol göstericidir”

Sanatçı Teoman tarafından seslendirilen “Benim Annem Cumartesi” şarkısı ayrıcı ilgi çekerken, eylem “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganıyla son buldu.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑