Sömürgecilik

Published on Nisan 3rd, 2024

0

Wan’da onbinler seçim darbesine karşı direniyor | CANLI


MYK toplantısını Wan’da yapan DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, kente gelen siyasiler ile birlikte AKP’nin seçim darbesine karşı yürüyüşe geçti.

Wan’da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının verilmemesine tepkiler bugün de sürüyor. Kentte kepenkler açılmazken, 7 noktadan yürüyüşler başladı. Yüzlerce kişi, sık sık “Abdullah Zeydan onurumuzdur” sloganları atıyor.

Bazı yerlerde polisler kitleye saldırdı. Yurttaşlar bunun üzerine barikat kurmaya başladı. Yurttaşlardan bazıları, abluka altındaki Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüdü. Polisler, gaz bombaları ve tazyikli suyla kitleye saldırıyor. Saldırılara karşı direniş sürerken, birçok noktadan Cumhuriyet Caddesi’ne gelişler devam ediyor.

DEM Parti de Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını kentte gerçekleştirdi. Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan başkanlığında yapılan toplantının ardından yürüyüş yapıldı.

Kentteki Perihan AVM önüne gelen aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, HDP Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Wan Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk, milletvekilleri ve MYK üyelerinin olduğu siyasetçiler ve kurum temsilcileri buradan açıklama yapmak üzere Feqiyê Teyran Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ayrıntılar geliyor…


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑