..." /> Yoldaşları Hatice Temel'i kızıl bayraklarla uğurladı

Sosyalizm

Published on Şubat 27th, 2023

0

Yoldaşları Hatice Temel’i kızıl bayraklarla uğurladı


Geçtiğimiz Cumartesi günü hayatını kaybeden devrimci-sosyalist Hatice Temel için, üyesi olduğu AGİF derneğinde uğurlama töreni gerçekleştirildi.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

            Geçtiğimiz gün (25 Şubat) hayatını kaybeden Hatice Temel için Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) bünyesinde faaliyet yürüten İşçi Gençlik Derneği (AJK) derneğinde bugün uğurlama töreni gerçekleştirildi. 63 yaşında hayatını kaybeden, Maraş-Elbistanlı, Hatice Temel’in naaşı Türkiye’ye gönderilecek.

            Uzun yıllardır Güney Almanya’nın Laichingen Kasabasında yaşayan devrim emekçisi Hatice Temel için düzenlenen ve kalabalıkların katıldığı taziye kabullerinden sonra, Bugün de Neu-Ulm’da AJK derneğinde uğurlama töreni gerçekleştirildi. Uğurlama törenine de, sadece bölgeden değil, Almanya’nın bir çok kentinden ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden akraba, dost ve yoldaşları geldi. Uğurlama töreninde Alevi Dedesi de hazır bulundu.

            Hatice Temel’in kızıl bayrağa sarılı tabutu üzerine AGİF ve SKB bayrakları da kondu. Uğurlama töreninde, faaliyet yürüttüğü kurumlardan ve ve aile bireyleri tarafından konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda ve sinevizyon gösterisinde duygusal atmosfer daha da yoğunlaşırken, çok sayıda kişinin göz yaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Tabutu başında bir konuşmada Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)’den Ayşe Yumli yaptı. Yumli “Bir kadın olarak, sömürü ve zulüm çarkının emekçilere yaşattığını o da farklı biçimlerde ve farklı kimlikleriyle yaşayanlardandı.” diyerek başladığı Hatice Temel’i anlatan konuşmasını “İşçiler, emekçiler ve kadınlar bu bezirgânları daha fazla başımızda tutmayacak. Hatice yoldaşımızın da inandığı devrimcilerin komünistlerin, bizim dediğimiz gibi faşizm yıkılacak, özgürlük kazanacak!  Güle güle git Hatice yoldaş gözün arkada kalmasın. Çocukların, sevdiklerin, yoldaşların seni daima sevgiyle, minnetle anacaklar, unutmayacaklar, unutmayacağız. Daima bizimlesin, daima seninleyiz! Uğurlar olsun!” söyleriyle bitirdi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑