Güncel

Published on Mayıs 26th, 2023

0

Yurt dışında 1 milyon 902 bin 417 seçmen oy kullandı

Gümrüklerde oy verme işlemi devam ediyor. Yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oylar, 28 Mayıs saat 17.00 itibarıyla diğer oylarla eş zamanlı olarak sayılmaya başlanacak.

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur oylaması için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerden oy kullananların sayısı 1 milyon 902 bin 417’ye ulaştı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, 20 Mayıs’ta başlayan yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işlemi önceki gün sona ermişti. Gümrüklerde ise oy verme işlemleri sürüyor.

Yüksek Seçim Kurulunun verdiği bilgiye göre, dün saat 20.15 itibarıyla yurt dışı temsilcilik ve gümrüklerde oy kullanan seçmen sayısı toplam 1 milyon 902 bin 417’ye ulaştı.

Gümrüklerde oy verme işlemi 28 Mayıs saat 17.00’de sona erecek.

Oylar Ankara’ya getirildi

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oyların bulunduğu uçaklar, bu sabaha karşı Ankara, Esenboğa Havalimanı’na indi.

Uçakların inmesiyle oyların bulunduğu mühürlü çuvallar tırlara taşındı. Saat 03.35’de oyların tırlara taşınma işlemlerinin tamamlanması ve tutanakların tutulmasının ardından polis eşliğinde tırlar hareket etti. Siyasi parti temsilcileri de güvenlik amacıyla oluşturulan konvoya dahil oldu.

Oylar, fuar merkezi ATO Congresium’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na ulaştırıldı.

Yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oylar, 28 Mayıs saat 17.00 itibarıyla diğer oylarla eş zamanlı olarak sayılmaya başlanacak. (bianet – AS)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑