Almanya

Published on Nisan 22nd, 2024

0

Almanya Partizan, Partinin 52. Kuruluş Yılını kutladı


 Partizan Almanya tarafından 20 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantı, Kaypakkaya şahsında tüm dünyada ve ülkemizde devrim, sosyalizm ve komünizm için mücadelede ölümsüzleşenler için özelde de Hindistanda Halk savaşı mücadelesinde şehit düşen 29 HKP(M) Maoist gerilla anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

24 Nisan 1972`de Komünist önder Kaypakkaya önderliğinde temelleri atılan TKP/ML`nin kuruluşunun 52. yılı kutlanarak, Kaypakkaya yoldaşın partiyi kurma süreci, revizyonizme, oportonizme, reformizme ve her türden yasalcılığa karşı cüretle yürüttüğü ideolojik mücadele, Türk devleti karşısında işkencelerde gösterdiği çelikten iradenin anlamı ve tarihselliği anlatılarak, bugün halkın devrimci harekete güvensizliği, devrimci mücadelenin gerilemesi, tasfiyeci düzen içi reformist ve uzlaşma siyasetlerine karşı, Kaypakkaya`yı anmanın, umutsuzluğa karşı Kaypakkaya ruhunu kuşanmaktan geçtiği vurgulandı.

Her türlü sağ ve tasfiyeci, reformist anlayışa karşı halk savaşı güzergahında Kaypakkaya yoldaşın öğretilerinin ışığında yeni demokratik devrim ve sosyalizm için mücadeleyi sürdürme kararlılığıyla, proletarya partisinin süreci karşılamaya  ve eksikliklerini aşmaya çalıştığı belirtildi.
31 Mart yerel seçimleri değerlendirilerek, önümüzdeki dönemde egemen sınıf klikleri arasında çelişki ve güç çatışmasının büyüyeceği ve  ortaya çıkan iklimin yarattığı imkan ve olanakları devrimci mücadelenin lehine kullanarak, kitlelerin öfkesini devrimci mücadeleye kanalize edilmesine yönelik pratik çalışmalar örgütlemek gerektiği belirtildi.

7 Ekim Filistin saldırı hamlesinin bölgede ve dünyada yarattığı etki ve silahlı karşı koyuşla tüm güçlü sanılan aygıtların nasıl tarumar edilebildiği ve halk direnişlerinin emperyalizmi, gericiliği ürküttüğüne dikkat çekildi. Emperyalistler arası çelişkilerin, bölgesel savaşların ve çatışmaların 3. Dünya savaşı tehlikesini giderek artırdığı değerlendirmeleri yapıldı.
Yaklaşan 1 Mayıs etkinliklerine Almanya`da katılınacak yerler belirlenerek, Emperyalist savaşlara, sömürüye ve ırkçılığa karşı devrimci sloganlarla sokaklara ve alanlara çıkılması kararlaştırıldı.
18 Mayıs İnnsbruck ve 19 Mayıs`ta Basel`de yapılacak Kaypakkaya yoldaşı anma etkinliklerine güçlü katılım ve organizasyon planlanarak toplantı başarılı şekilde sonlandı.

AHM Stuttgart

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑