Halklar ve İnançlar

Published on Nisan 3rd, 2024

0

Asuri/Süryani/Keldani kurumlarından Wan’ın gaspına tepki

Wan Büyükşehir Belediyesi’nin haksızca gasp edilmesinin gayri meşru ve kabul edilemez olduğu belirtilen kurumların açıklamasında, ”İnsanların iradesine, kararına ve haklarına saygı duymayanlar tarihte lanetle dile gelirler” denildi.

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının iadesi kararının AKP’nin “talimatıyla” geri alınmasına ilişkin bir tepki de Asuri/Süryani/Keldani kurumlarından geldi.

Mezopotamya Halk Kongresi (MHK), Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) ve Mezopotamya Dayanışma Derneği’nin (MDD) ortak açıklaması şöyle: ”31 Mart seçimlerinde iktidarın yıllardır faşist yönelimlerine rağmen Mezopotamya ve Anadolu halkları, bir kez daha onurlu bir yaşam perspektifinde, eşitlik ve demokraside ısrar eden DEM Parti’yi başarıya ulaştırmış, Kurdistan’da 80’e yakın belediye kazanmıştır. Biz adı geçen kurumlarımız adına, tebrik ediyor ve halklarımızı saygı ile selamlıyoruz.

31 Mart tarihinde yapılan seçimlerde AKP ve ortağı MHP hezimete uğradı. Bu hezimeti, yenilgiyi içine sindirmeyen iktidar bunun intikamını Kürt halkından, diğer halklardan ve dostlarından almaya çalışıyor. Wan Büyükşehir Belediye Başkanlığını ezici bir çoğunlukla kazanan sayın Abdullah Zeydan’ın adaylığının iptaline hukuki bir kılıf uydurularak, belediye başkanlığı İl Seçim Kurulu kararıyla AKP adayına verildi.

Bu anti-demokratik, gayri insani, gayri ahlaki kararı şiddetle kınıyoruz. Bu karar aynı zamanda seçim gecesi; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gece balkonda seçim sonuçlarıyla ilgili yapmış olduğu konuşmaya taban tabana zıt bir karardır. O konuşmada, ’sonuç ne olursa olsun halkın kararına saygılıyız’ demişti. Böylelikle yaptığı konuşmadan iki gün sonra böyle haksız bir kararın alınması anti-demokratiktir. Gayri meşrudur, kabul edilemez!

Biz Asuri/Süryani/Keldani kurumları olarak; sayın Abdullah Zeydan ve DEM Parti’yle dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz. Ve iktidara da bu anti-demokratik kararından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz!

İnsanların iradesine, kararına ve haklarına saygı duymayanlar, tarihte lanetle dile gelirler.”


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑