Göçmenlik no image

Published on Mayıs 31st, 2021

0

BM’den AB’ye ‘AB dış sınırlarındaki geri itmeleri durdurmalıyız’ mesajı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Avrupa Birliği’nin dış sınırlarında göçmen botlarının geri itildiği olayların soruşturulmasını istedi ve “AB’nin tüm dış sınırları boyunca meydana gelen geri itmeleri durdurmalıyız.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Brüksel’de yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Orta Akdeniz’de son günlerde havaların ısınmasıyla Avrupa’ya gelen sığınmacı sayısının artış gösterdiğini belirtti.
AB’nin, sığınmacı meselesinde bir mekanizmaya gereksinim duyduğunu vurgulayan Grandi, “Avrupa’nın bu konuyla ilgili öngörülebilir bir mekanizmaya ihtiyacı var. Birkaç tekneden ve mantıklı, üzerinde uzlaşılmış bir mekanizmayla yönetilebilir sayılardan bahsediyoruz. Denizde insanların hayatlarını kurtarmak için Avrupa’ya daha verimli, devlet öncülüğünde bir mekanizma gerekli.” diye konuştu.
Ege Denizi’nde Yunanistan sahil güvenlik botlarının sıkça uyguladığı, sığınmacıların geri itildiği olaylara da değinen Grandi, “AB’nin tüm dış sınırları boyunca meydana gelen geri itmeleri durdurmalıyız. Bu geri itmeleri soruşturacak bir mekanizmaya da ihtiyacımız var.” görüşünü paylaştı.
Filippo Grandi, uygun varış düzenlemelerini dengeleyen ve yeniden yerleştirmeler yoluyla dayanışmayı da içeren bir mekanizmadan bahsettiğini kaydetti.
Grandi, “Avrupa en azından bunu hayata geçirebilir. Şunu unutmayalım. Burada mülteciler ve sığınmacılar için sorumluluğu paylaşmaktan bahsediyoruz. Dünya genelinde mültecilerin yüzde 90’ı zengin ülkelerde bulunmuyor. Bu kişiler Afrika’da, Orta Doğu’da, Asya’da. Avrupa’dan istediğimiz şey, diğer ülkelerin zaten yapmakta olduğu şeyler.” ifadesini kullandı. (AA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑