Irkçılık

Published on Mayıs 24th, 2023

0

DİDF: Öğretmen Bahar Aslan ile dayanışma içindeyiz!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada “Öğretmen Bahar Aslan ile dayanışma içindeyiz ve derhal işine geri dönmelidir!” dendi..

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

DİDF tardından yapılan açıklama şöyle:

BAHAR ASLAN İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ!

Polis içindeki ırkçılığı eleştiren twitter mesajı nedeniyle işine son verilen öğretmen Bahar Aslan ile dayanışma içindeyiz!

Aslan söz konusu mesajında, “arkadaşlarım veya ben ne zaman polis kontrolüne rastlarsak kalbimiz çarpıyor, çünkü güvenlik güçleri içindeki nazi artıklari (braune Dreck) korkutuyor” diye yazmıştı.

Gelsenkirchen’de Polis ve İdare Yüksekokulu’nda doçent olarak ders veren Bahar Aslan, twitterde yazdığı mesaj nedeniyle işten atıldı. İşveren olan NRW İçişleri Bakanlığı. NRW parlamentosunda CDU ve AfD’nin Bahar Aslan aleyhine açıklamalar yaparken, SPD ve Yeşiller vekilleri Aslan’la dayanışmalarını belirttiler.

Polis veya ordu içindeki ırkçı ağlar gerek NRW eyaletinde gerekse başka eyaletlerde uzun zamandır toplum gündeminde. Irkçı ağların açığa çıkarılması ve ırkçı polislerin işten atılması, ırkçılığın araştırılması için bağımsız komisyonların kurulması talebine bakanlıklar ve ilgili kurumlar tarafından olumlu bir yanıt verilmedi. Durum bu iken, Bahar Aslan’ın bu açıklamasının bizzat bakanlık tarafından suç olarak işlem görmesi kabul edilemez.

DİDF olarak NRW İçişleri Bakanlığı’nın tutumunu kınıyoruz!

Bahar Aslan ile dayanışma içindeyiz ve derhal işine geri dönmelidir!

DİDF YÖNETİM KURULU

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑