Almanya

Published on Nisan 3rd, 2024

0

DİDF: Seçilmişler görevden alınamaz, halkın iradesi gasp edilemez!


Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklamada “Almanya’da yaşayan Türkiyeli emekçileri demokratik haklarına sahip çıkmaya, Almanya hükümetinden otokratik-baskıcı rejime tutum almaya çağırıyoruz” dendi.
Avrupa Demokrat Haber Merkezi

DİDF tarafından yapılan açıklama şöyle:

Seçilmişler görevden alınamaz, halkın iradesi gasp edilemez!

31 Mart yerel seçimlerinde hükümet partileri AKP ve MHP büyük yenilgiye uğradı. 81 belediyeden sadece 24 belediyeyi alan AKP, ülkenin batısında ve Kürt halkının çoğunlukta olduğu doğudaki şehirlerde büyük oy kaybına uğradı. Son 22 yıldır her seçimde birinci parti olan AKP ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, devletin tüm olanakların seferber etmesine, seçmen kaydırarak yapılan sahte oylara rağmen ilk defa ikinci parti oldu.

Seçimler belediye seçimleri olmasına rağmen emekçiler oylarını sadece belediye başkanlıkları ve meclisler için oy kullanmadı. Tek adam rejimine, hükümetin zengin sever iç ve sermayeye desteğiyle emekçileri daha da yoksullaştıran sosyo-ekonomik politikalarına, iç ve dış politikada milliyetçilik ve dini farklılıklar üzerinden yürüttüğü savaş politikalarına, her alanda demokratik hak ve özgürlüklerin gaspına karşı tepki ve değişim talebi için oy kullanıldı. Bu nedenle ülkede sandıkta kazanan emek, demokrasi ve barış güçleri oldu. Önümüzdeki süreçte emekçilerin talepleri için mücadelenin daha ileri taşınmasını güçlendiren bir adım atıldı. Bundan sonrasını belirleyecek olan da emek, barış ve demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesi olacaktır.

Van’da Kürt halkının iradesi yok sayılamaz!

Cumhurbaşkanı seçimlerden sonra yaptığı açıklamada, “gereken dersleri çıkaracaklarını” söyledi. Ne var ki; seçim sonrası Adalet Bakanı’nın kararıyla, yüzde 55 oyla seçilen Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’a mazbatası verilmedi. Onun yerine sadece yüzde 27 oy alan AKP adayına  mazbata verildi.

Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  antidemokratik, halkın iradesini hiçe sayan uygulamaları yeni değildir. Daha önce de halkın seçtiği onlarca belediye başkanı görevden alınarak yerine AKP’li kayyumlar atanmış, halkın seçtiği belediye başkanları hapse atılmıştı. Van halkının iradesine karşı yapılan son haksızlığı ve adaletsizliği, emekçiler Türkiye’nin her yerinde, sokaklarda protesto ediyor. İradesinin tanınması için sokağa çıkan halka yönelik asker ve polis saldırıları derhal durdurulmalıdır. Abdullah Zeydan tartışmasız şekilde Van halkının seçtiği belediye başkanıdır.

DİDF olarak halkın iradesinin gasp edilmesini protesto ediyor, bir an önce halkın seçtiği Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesini talep ediyor, emek, demokrasi ve barış güçleriyle dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

Almanya’da yaşayan Türkiyeli emekçileri demokratik haklarına sahip çıkmaya, Almanya hükümetinden otokratik-baskıcı rejime tutum almaya çağırıyoruz.

DİDF Yönetim Kurulu

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑