Kültür-Sanat

Published on Mart 12th, 2021

0

Dünya Yayınevi’nden “Türkiye’den Göçün 60. Yılı Edebiyat Yarışması”

Merkezi Köln’de bulunan Dünya Verlag “Türkiye’den Göçün 60. Yılı” konulu edebiyat yarışması düzenliyor. 1 Mart’a başlayan başvurular 30 Haziran tarihine Kadar devam edecek.

Avrupa Haber Merkezi

Dünya Verlag tarafından yapılan açıklama şöyle:

Basına ve Kamuoyuna

Türkiye’den Göçün 60. Yılı Edebiyat Yarışması

Türkiye ile Almanya arasında İş Gücü Anlaşması 30 Ekim 1961 yılında imzalanmıştır. Daha sonraki süreçte yaşananlar, iki ülke ve insanları açısından da önemli sonuçlar yaratmış; ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel yaşamda kalıcı etkilere yol açmıştır.

Bu tarihsel olay ve gelişimi göz önünde bulundurarak DOMiD e.V. (Almanya’ya Göçün Dokümantasyon Merkezi ve Müzesi) ve Kuzey Ren-Vestfalya Uyum Meclisleri Konseyi iş birliği, Köln Kültür Dairesi desteği ve Kuzey Ren- Vestfayla Eyaleti Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler himayelerinde bir Edebiyat Yarışması düzenliyoruz. Öykü ve şiir dalında düzenlenen bu ödüllü yarışma ile; göç sürecinde yaşananlara, göçmenler ve göç ülkesi insanı bakış açısıyla, edebiyatın gücüyle kayıt düşerek bu tarihselliğin gelecek kuşaklara aktarımına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Yarışmanın toplam 5.000,00 EUR tutarındaki ödülleri şu şekilde belirlenmiştir: Öykü ve şiir dallarında, birincilere 1.000,00 EUR; ikincilere 600,00 EUR ve üçüncülere 400,00 EUR. Ayrıca mansiyona değer görülen eser sahiplerine, 1.000,00 EUR tutarında, göçmen kökenli yazarların kitaplarından oluşan “kitap seti” armağan edilecektir.

Yarışmamıza başvuru 1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2021 arasındadır ve sonuçlar, İş Gücü Anlaşmasının yıl dönümü olan 30 Ekim 2021 tarihinde Köln’de yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır.

Yarışmada derece alan ve yayımlanmaya değer görülen eserler, ayrıca kitap olarak yayımlanacaktır. Alman Dışişleri Bakanlığıyla yaptığımız görüşmelere bağlı olarak, Türkiye’de Bakanlığın partner kuruluşlarında bu kitaplarla ilgili okumalar ve etkinlikler düzenlenmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmaya ilgi duyanlar için başvuru adresi ise şu şekildedir:  Dünya Verlag e. K., Neumarkt 41-43, 50667 Köln info@dunya-verlag.de | www.dunya-verlag.de

Saygılarımızla

DÜNYA VERLAG e. K.– KÖLN, 27 Şubat 2021

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑